Actualitate

Să nu confundăm smerenia cu naivitatea sau cu prostia

336

Nu confundăm smerenia cu naivitatea sau cu prostia. A fi smerit înseamnă a fi foarte demn, onoarea sfântă a smereniei nu se dobândeşte prin supunerea la tăvălugul mediatic, prin a asculta tot ce ni se spune şi tot ce ni se porunceşte de către mai marii lumii.

Smerenia din veacul XXI este interpretată greşit, anume că omul trebuie să fie desfiinţat ca personalitate. Or, în viaţa noastră călugărească smerenia depăşeşte limita tuturor înălţimilor şi decurge din demnitatea Domnului nostru Iisus Hristos care ne-a îmbrăcat cu virtuţile castităţii, sărăciei, ascultării. Acestea îl ajută pe monah în lupta pentru dobândirea mântuirii. Prestigiul smereniei este această înălţime dumnezeiască în adânc de smerenie care îl pune pe creştinul ortodox în faţa unui model şi îi cere creştinului ortodox să fie foarte categoric şi bătăios în ceea ce priveşte apărarea valorilor noastre de credinţă ortodoxă.

Extras din interviul cu pr. Părinte Iustin in aprilie 2007


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
674

Diavolul care s-a transformat în înger de lumină

Smerenia este o fapta buna pe care nu o poate avea dracul. Noi postim, dar el nu mananca niciodata; noi ne ostenim, dar el nu sta degeaba; noi citim prin carti, dar el este teolog mare, stie toata Scriptura pe de rost. Orice am face noi, face si el. Una nu face el; nu se […]

Articole postate de același autor
427

Patriarhul Ilie al II-lea: Dacă Dumnezeu este cu noi, totul va fi bine, totul se va liniști

În cadrul slujbei de duminică, Patriarhul Ilia al II-lea, s-a adresat cu un cuvânt de învățătură către cei prezenți. ” În numele Tatălui, şi al Fiului, şi al Sfântului Duh. Cu noi este Dumnezeu!! Aceste cuvinte – „Cu noi este Dumnezeu!” – sunt luate din Biblie. Ele sunt scrise în Biblie. În ebraică aceste cuvinte sună […]