Actualitate

Să ne rugăm, dar să punem și mâna

5043

Într-o istorioară, se spune că fiind odată Sfântul Ioan Casian și cu Sfântul Nicolae împreună, iată că pe drum trecea un moș cu un car tras de boi. Fiind noroi, la un moment dat carul s-a împotmolit, și nu se mai mișca din loc. Boii se sileau și moșul împingea, însă tot pe loc stăteau. Atunci, Sfântul Ioan Casian a început să se roage la Dumnezeu ca să-l ajute pe moș, iar Sfântul Nicolae s-a dus lângă moș, și au împins amândoi la car până ce acesta s-a mișcat din loc.

După aceasta, un înger li s-a arătat celor doi sfinți, și i-a lăudat pe amândoi pentru fapta lor cea bună, dar mai ales pe Sfântul Nicolae, care a pus mana și l-a ajutat pe moș. Îngerul i-a spus lui că va fi sărbătorit în fiecare an de către popor, cu mare cinste, iar Sfântului Ioan Casian i-a spus că a făcut bine că s-a rugat, însă pentru că nu a pus și mâna ca să ajute, va fi sărbătorit cu mai puțină cinste de către popor (Sfântul Ioan Casian se pomeneste în ziua de 29 februarie).

Sigur că rugăciunea ne unește cu Dumnezeu, însă Dumnezeu nu o să facă ceea ce și singuri putem face, și mai ales, avem nevoie să ne jertfim pentru a câștiga Împărăția lui Dumnezeu.

Dacă nu o să punem mâna să ne implicăm, nu o să ne putem arăta dragostea noastră catre aproapele, ca să-l apropiem de Dumnezeu. Pentru a-l câștiga pe aproapele, trebuie să ne implicăm în necazul lui, iar rugăciunea să împlinească efortul nostru.

Din: Singhel Ioan Buliga, Provocarile crestinului ortodox in zilele de astazi, Editura Egumenita, 2012


Articole Asemănătoare
41

Copiii au nevoie de ajutorul icoanelor pentru a face rugăciunea

Arta creştină a ridicat alte probleme şi anume să înfăţişeze caracterul de rugăciune, de jertfă, mila, aspiraţia către Dumnezeu, meditaţia despre împărăţia lui Dumnezeu – nevăzutul să-l facă văzut. Toate acestea au dat naştere unor forme aparte de reprezentare şi a simbolismului lor. Icoana are scopul de a ne ajuta să ne concentrăm în timpul rugăciunii – ea nu […]

Articole postate de același autor
230

Ştiţi ce se întâmplă cu sufletul când moare omul?

Ştiţi ce rămâne în veci? Sufletul. Trupul vedeţi că se face ţărână. Că îngropăm şi dezgropăm morţii şi se fac în puţină vreme ţărână. Mai ales după o vreme nici oasele nu mai rămân; toate se fac nimic. Asta-i şi porunca cea dintâi, că pământ eşti şi în pământ vei merge. Dar sufletul nu moare […]