Actualitate

Să-i cerem ajutor Maicii Domnului!

4818

Câtă slavă şi cinste nu are ea acolo sus, iar noi păcătoşii pe pământ ne lenevim s-o chemăm în ajutor, pentru că nu ştim câtă durere o să aibă sufletul nostru în ceasul morţii. De aceea, fericiţi şi de trei ori fericiţi sunt creştinii aceia din casa cărora nu lipseşte icoana Maicii Domnului şi au candelă la icoana ei, şi citesc în fiecare zi măcar un acatist sau un paraclis al Maicii Domnului.

Căci printr-însa s-a înnoit neamul omenesc şi ea este Împărăteasa tuturor îngerilor şi a tuturor sfinţilor şi Maica noastră a tuturor popoarelor pământului şi a tot sufletul necăjit şi întristat care o cheamă în ajutor.

Din Arhimandrit Cleopa Ilie, Îndrumări duhovniceşti pentru vremelnicie şi veşnicie, Editura Teognost, Cluj-Napoca, 2004, p. 151


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
248

„Pretind!” O minune la cerereune la cerere

Minunea care se va povesti acum, din păcate, nu s-a făcut prin bunăvoința lui Dumnezeu, ci la cererea insistentă a unei mame, care, nefericita, a considerat părerea și dorința ei mai corecte decât hotărârea dumnezeiască care fusese luată pentru binele fiului ei. De aceea, intrând ea în Biserica Maicii Domnului, împreună cu alți închinători, care […]

Articole postate de același autor
291

Seminar raional al profesorilor de Religie desfăşurat la Liceul Teoretic „Victor Dumbrăveanu” din s. Corlăteni, Rîşcani

Liceul Teoretic „Victor Dumbrăveanu” din s. Corlăteni, r. Rîşcani  a găzduit la data de 20 martie Seminarul raional al profesorilor de Religie. La seminar au participat: protopopul de Râșcani, prot. mitr. Sveatoslav Ungureanu, reprezentanţi ai direcţiei învățământ, profesori și slujitori ai Bisericii. În cadrul seminarului a fost prezentată o oră demonstrativă în clasa a VI-a cu […]