Actualitate

Să avem pacea în noi şi apoi o vom răspândi şi celorlalți

232

Trebuie să vă osteniţi să fie pace în casa voastră. Din fiecare dintre noi izvorăşte pacea. Mai întâi trebuie să avem pacea în noi, şi apoi o vom răspândi şi celorlalţi.

Vedeţi că sunt foarte puţini aici pe pământ, cei smeriţi şi blânzi, dar sunt fericiţi. Nu se vatămă, chiar dacă-i răneşti. Oricum te-ai purta cu ei, sunt în pace şi liniştiţi, te plâng doar pe tine că te chinui atât.

Din Starețul Tadei de la Mănăstirea Vitovnița, Pace și bucurie în Duhul Sfânt, Editura Predania, București, 2010, p. 107

 


Articole Asemănătoare
6291

Traista fericirii noastre pământeşti

Nefericirea pe care Dumnezeu o îngăduie să vină asupra noastră este mai bună decât fericirea pe care ne-o zidim singuri. Dumnezeu îngăduie nefericirii să vină totdeauna la vreme asupra credincioşilor săi. Ea este ca glasul prietenului ce strigă la miezul nopţii celor ce dorm: Arde! Înţeleptul părăseşte casa cuprinsă de flăcări şi, lăsând-o să ardă, […]

Articole postate de același autor
254

Pr. Maxim Melinti: Educația înseamnă să fii un exemplu pentru copilul tău

„Pilda este cel mai important exemplu în educația copilului”. După acest principiu se conduc preotul Maxim Melinti și soția sa, Maria, care încearcă să-i cultive fiului Leon cele mai bune calități. Credința, dragostea, comunicarea și respectul reciproc sunt valorile familiei Melinti. Preotul consideră că temelia familiei trebuie să o constituie ambii părinți, nu doar mama […]