Actualitate

Rugăciunea ne ajută să ne ferim de tot răul

373

Există oameni răi pe lume și ei fac rău cu ușurință și cu plăcere. E adevărat, că în adâncul lor și ei au chipul lui Dumnezeu și că pot deveni buni, dacă se întorc la Dumnezeu și se pocăiesc de răutatea lor, dar noi trebuie să învățăm să ne ferim de rău! Ce vom face?

Mai întâi, să ne rugăm în fiecare zi, câte o mică rugăciune pentru cei răi și pentru cei buni, că toți suntem oameni și suntem neputincioși în fața ispitelor. Apoi, oamenii răi au fost cei mai răniți în viața lor, în copilăria lor și fac ce au fost învățați sau obligați să facă. Apoi, să ne așezăm tot prin rugăciune, cât de scurtă, în fiecare dimineață, sub protecția lui Dumnezeu, a Sfântului protector și a Sfântului înger păzitor!

Apoi, oriunde am intra, pentru orice problemă, sau pe oriunde am trece, să ne facem cruce și să binecuvântăm pe cei pe care îi întâlnim și să cerem ajutorul de la Domnul pentru a nu pătimi ceva rău. Nu durează mult o asemenea rugăciune.

Din Maica Siluana Vlad, Dăruindu-ne, intrăm în bucuria Lui, Editura Doxologia, Iași, 2010, p. 212


Articole Asemănătoare
9095

Sufletele celor adormiţi ne pomenesc în ceruri

Noi pomenim, așa cum știm, pe pământ, iar sufletele plecate ne pomenesc, la rândul lor, în ceruri și rugăciunea lor săvârșită în ceruri pentru noi aduce mai mult folos sufletesc decât rugăciunea noastră săvârșită pentru ei. Și nu numai cei drepți, ale căror suflete sunt în mâna lui Dumnezeu, se roagă Domnului pentru mântuirea noastră, […]

Articole postate de același autor