Actualitate

Rugăciunea ne ajută să ne ferim de tot răul

370

Există oameni răi pe lume și ei fac rău cu ușurință și cu plăcere. E adevărat, că în adâncul lor și ei au chipul lui Dumnezeu și că pot deveni buni, dacă se întorc la Dumnezeu și se pocăiesc de răutatea lor, dar noi trebuie să învățăm să ne ferim de rău! Ce vom face?

Mai întâi, să ne rugăm în fiecare zi, câte o mică rugăciune pentru cei răi și pentru cei buni, că toți suntem oameni și suntem neputincioși în fața ispitelor. Apoi, oamenii răi au fost cei mai răniți în viața lor, în copilăria lor și fac ce au fost învățați sau obligați să facă. Apoi, să ne așezăm tot prin rugăciune, cât de scurtă, în fiecare dimineață, sub protecția lui Dumnezeu, a Sfântului protector și a Sfântului înger păzitor!

Apoi, oriunde am intra, pentru orice problemă, sau pe oriunde am trece, să ne facem cruce și să binecuvântăm pe cei pe care îi întâlnim și să cerem ajutorul de la Domnul pentru a nu pătimi ceva rău. Nu durează mult o asemenea rugăciune.

Din Maica Siluana Vlad, Dăruindu-ne, intrăm în bucuria Lui, Editura Doxologia, Iași, 2010, p. 212


Articole Asemănătoare
106

Împărăția cerurilor este în noi

  – Se poate împlini sufletește monahul într-o mânăstire de oraș? – Nu se pune problema, pentru că nu ne interesează unde ne găsim. Ne interesează cum ne găsim, unde ne găsim: care este lucrarea inimii noastre, care e interiorizarea noastră! Nu contează unde. Pot să fiu pe o piatră, pot să fiu în pădure. […]

Articole postate de același autor
262

Lipsa dragostei aduce suferinţă

De când mă ţin minte am fost frământat de gândul la dragoste. Dragostea mi s-a descoperit măreaţă şi gingaşă în persoana mamei mele, aşa că pot spune că m-am născut în dragoste şi am fost însoţit de dragoste de-a lungul întregii mele vieţi. Am suferit de fiecare dată când am simţit că dragostea lipseşte. A […]