Actualitate

PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a participat la Şedinţa plenară a Conferinţei jubiliare dedicate aniversării a 75 de ani de la fondarea Institutului de Ştiinţe ale Educaţiei

2292

Cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicarul Mitropoliei Moldovei a participat în a doua jumătate a zilei de joi, 20 octombrie la Şedinţa plenară a Conferinţei jubiliare dedicate aniversării a 75 de ani de la fondarea Institutului de Ştiinţe ale Educaţiei, desfășurată în incinta Academiei de Ştiinţe a Moldovei.

În luarea Sa de cuvânt, PS Ioan a transmis mesajul de binecuvântare al ÎPS Mitropolit Vladimir, după care a venit cu un comunicat în care a reflectat aspecte cu privire la conlucrarea din ultimii ani dintre dintre Biserica Ortodoxă din Moldova și Institutului de Ştiinţe ale Educaţiei.

Evenimentul a fost organizat în parteneriat cu Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova, Academia de Ştiinţe a Moldovei, Universitatea de Stat din Tiraspol.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/


Articole Asemănătoare
4013

Liceul din Sălcuța a găzduit conferința ”Despre fuga de Dumnezeu și viața în Hristos”

Joi, 23 noiembrie, Liceul Teoretic ”Meșterul Manole” din s. Sălcuța, r. Căușeni, a organizat Conferința ”Despre fuga de Dumnezeu și viața în Hristos”, care a ajuns la XX-a ediție și se desfășoară anual în preajma prăznuirii Sfinților Voievozi, ocrotitorii instituției. La fiecare ediție sunt invitați oaspeți de onoare atât din cadrul raionului, cât și din […]

Articole postate de același autor
5207

Sănătatea este acolo unde se trăiește așa cum a lăsat Dumnezeu

„O inimă fără patimă este viața trupului, pe când pornirea pătimașă este ca un cariu în oase” (cf. Pilde 14, 30). Iată, deci, de unde vine sănătatea, și de unde vine boala; sănătatea vine din fuga de păcate, pe când boala vine din practicarea acestora. Oamenii nu se gândesc la aceasta și deși trăiesc în […]