Actualitate

PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a participat la Şedinţa plenară a Conferinţei jubiliare dedicate aniversării a 75 de ani de la fondarea Institutului de Ştiinţe ale Educaţiei

2298

Cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicarul Mitropoliei Moldovei a participat în a doua jumătate a zilei de joi, 20 octombrie la Şedinţa plenară a Conferinţei jubiliare dedicate aniversării a 75 de ani de la fondarea Institutului de Ştiinţe ale Educaţiei, desfășurată în incinta Academiei de Ştiinţe a Moldovei.

În luarea Sa de cuvânt, PS Ioan a transmis mesajul de binecuvântare al ÎPS Mitropolit Vladimir, după care a venit cu un comunicat în care a reflectat aspecte cu privire la conlucrarea din ultimii ani dintre dintre Biserica Ortodoxă din Moldova și Institutului de Ştiinţe ale Educaţiei.

Evenimentul a fost organizat în parteneriat cu Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova, Academia de Ştiinţe a Moldovei, Universitatea de Stat din Tiraspol.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
31

Sfaturi părinteşti celor de prin străinătăţi …

  Fiul meu duhovnicesc întru Hristos, Acolo unde te afli, departe de părinţi, rude, patrie, trebuie să ştii că nu eşti departe de Dumnezeu, Tatăl ceresc, care este pretutindeni prezent. Şi când Îl iubeşti, Îl cinsteşti, Îl slăveşti, şi Acela te va iubi, cinsti şi slăvi. Când nu păzeşti poruncile Lui, nu-L iubeşti. Aşadar, acolo […]