Actualitate

Primim ceea ce dăm

8323

Un copil se suparase pe tatal sau. Locuiau intr-o vale. A iesit din casa si a inceput sa strige: „Te urasc! Te urasc!”. Din departare, se striga catre el: "Te urasc! Te urasc!”. Era ecoul propriilor sale vorbe. 

Copilul s-a speriat, a revenit repede in casa si i-a spus tatalui ca cineva i-a strigat ca-l uraste. Tatal a inteles ce s-a intamplat. L-a luat de mana si au iesit afara, cerandu-i sa-i arate locul unde se afla cand a auzit acele cuvinte. L-a pus sa strige din acelasi loc: "Te iubesc! Te iubesc!” si imediat i-au venit inapoi aceleasi cuvinte.

"Aceasta este legea vietii, fiule”, i-a spus tatal sau. "Primim ceea ce dam. Dam ura, primim ura, dam dragoste, primim dragoste. Ceea ce este important este ceea ce dam noi intai. Daca nu dam, nici nu primim”.


Articole Asemănătoare
374

Comoara primită în dar

Odată, într-un sat, trăia un țăran care era veșnic nemulțumit de soarta să. Întotdeauna bombănea și avea ceva de reproșat. Așa se face că, într-o zi, pe când se întorcea de la târg, începu să bombăne de unul singur: – Ei, ce soartă am și eu… Alții sunt bogați sau sunt ajutați de rude și […]

Articole postate de același autor
2567

Elevii Colegiului „Mihai Eminescu” din mun. Soroca căutători ai Dragostei

Episcopul Ioan al Sorocii, fiind însoțit de către protoiereul mitrofor Nicolae CRAVEȚ, s-a întâlnit vineri 30 martie cu elevii Colegiului „Mihai Eminescu” din municipiul Soroca. Cei mai talentați învățăcei ai școlii au prezentat o deosebită activitate cu tematică religioasă. La evenimentul propus au participat distinși oaspeți din România: elevi și profesori ai Liceului Pedagogic „Spiru […]