Actualitate

Preoții din Protopopiatul Florești au donat 10000 lei pentru Spitalul Raional din Florești

230

Miercuri, 22 aprilie, Protopopul bisericilor din raionul Floreşti Prot. mitr. Ioan Zîmbreanu însoţit de către Secretarul Protopopiatului Floreşti Prot. Iurie Medveţchi şi Preşedintele Comisiei Disciplinare Prot. Vitali Scupoi a oferit 10000 lei Spitalului Raional din Floreşti.

Mijloacele bănești provin din contribuțiile personale ale clericilor din Protopopiatul Florești și vor fi folosiți în lupta cu Covid 19.

Domnul Valeriu Nichiforciuc, medic-șef al Spitalului a exprimat cuvinte de mulțumire și recunoștință pentru ajutorul acordat în luptă cu această nouă epidemie.

„În aceste timpuri de încercare pentru întreaga umanitate este nevoie de unitate și solidaritate. Noi, preoții la fiecare Sfântă Liturghie ne rugăm pentru însănătoșirea grabnică a persanelor infectate. La fel, ne stăruim să fim aproape de medicii noștri, adevărați eroi, care-și riscă viața pentru noi”, a menționat Protopopul bisericilor din r. Florești.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media


Articole postate de același autor
28

Părintele Maxim Melinti: ,,Fiecare se apropie în felul său de ceea ce înseamnă ,,Cale, Adevăr şi Viaţă”, important e să ne îngrijim de cei în creştere, încât să avem o societate sănătoasă şi integră’’

  Acum șase ani am fost numit preot la biserica ,,Acoperământul Maicii Domnului” din  localitatea Ghidighici cu binecuvântarea IPS Mitropolit Vladimir și, din prima zi, am crezut de cuviință ca dincolo de aspectul liturgic, tradițional pastoral, să vin cu implicarea și catehizarea celor tineri. Astfel, am încercat ca să-i atragem pe copilași către lăcașul sfânt […]