Actualitate

Polonia vrea să interzică total avortul

708

Dacă legea va fi adoptată, întreruperea sarcinii va fi pedepsită cu 5 ani de închisoare, atât pentru medici cât şi pentru paciente. Măsura iniţiată de o organizaţie catolică este susţinută şi de partidul de guvernământ.

În Polonia, avorturile sunt permise doar când sarcina este rezultatul violului sau incestului sau dacă viaţa mamei sau a fătului este în pericol. Dar, în ciuda faptului că este una dintre cele mai restrictive legi din Europa, parlamentul de la Varşovia dezbate acum să interzică total întreruperea sarcinii. Iniţiativa aparţine unei organizaţii catolice, cu susţinerea partidului de guvernământ, Lege şi Justiţie.

Dacă va fi adoptată, legea va pedepsi avortul cu până la 5 ani de închisoare, atât pe medic cât şi pe pacientă, şi va plasa Polonia într-un grup de doar 8 state din lume unde avortul este ilegal, fără excepţie. Printre acestea, Guatemala, Chile, Malta şi Vatican.

Iniţiativa liberalizării avortului, propusă de o deputată de stânga, a fost astăzi respinsă imediat şi covărşitor. Nici la nivelul opiniei publice libertatea femeilor de a alege nu este o idee populară.

Potrivit ultimelor sondaje, 58% dintre polonezi susţin interzicerea totală a avortului.

sursa .tvr.ro


Articole Asemănătoare
7174

Model de mamă

Aici mi-am adus amin­te de cazul naşterii cunoscutului judecător al Atenei, domnul Filip Trohani, caz pe care el l-a publicat în ziarul religios. Îl reiau pentru cititorii „Presei Ortodoxe”: În timp ce mama domnului Trohani era însărcinată cu el, în anul 1928, a fost dusă grav bolnavă şi cu hemoragie continuă la clinica „Aretaios”. Acolo, […]

Articole postate de același autor