Actualitate

Pe măsură ce ne apropiem de Hristos, frica se transformă în iubire!

10

– De ce trebuie să ai mai multă dragoste de Dumnezeu decât frică?

– Nu trebuie, ci acesta este darul lui Dumnezeu! Pe măsură ce ne apropiem de El, frica se transformă în iubire!

Relaţia reală dintre noi şi Dumnezeu este dragoste! Dar pentru că noi nu ştim, ne este frică.

Frică, atunci când îl considerăm departe. Pe măsură ce-L cunoaştem, descoperim că frica este altceva decât ce bănuim noi. Însă, din ce am discutat eu cu alţii şi din propria experienţă, frica de Dumnezeu vine de la frica pe care-am avut-o de tata. S-ar putea ca dum­neavoastră să fi fost răsfăţaţi, să nu mai aveţi asemenea probleme, însă copiii care au crescut în familii în care tata a fost extrem de violent sau dur, foarte greu au putut să se gândească la Dumnezeu ca Tată. Dar, pe măsură ce înain­tăm în credinţă şi simţim că Dumnezeu ne iubeşte, înce­pem să ne simţim iubiţi, începem să ne răsfăţăm şi de-abia după ce ne-am răsfăţat binişor în casa lui Dum­nezeu şi în faţa lui Dumnezeu, apare frica sfântă, frica iubire, frica să nu întristezi o iubire atât de mare şi atât de frumoasă.

Nu cred că există trebuie în viaţa duhovni­cească. E un cuvânt care nu-mi place. Şi dacă cineva zice: „Trebuie cutare lucru”, fac eu să iasă invers, chiar dacă e vorba despre ascultare… E un cuvânt care ucide liber­tatea… Dumnezeu nu spune „trebuie”, ci „dacă vrei…”.

Dacă ţi-e frică, strigă la El: „Doamne, mi-e frică de Tine!” Dacă simţi nevoia să-L iubeşti mai mult, zi: „Doamne, vreau să Te iubesc mai mult!” El rezolvă treaba asta în mod concret.

Din Monahia Siluana Vlad, Meşteşugul bucuriei, Editura Doxologia, 2009, p. 54-55


Articole Asemănătoare
530

De ce să te fortezi să te rogi si să nu te rogi din mărinimie?

– Gheronda, nu am dragoste de rugăciune. – Încă nu ţi s-a încălzit inima şi rugăciunea nu se face dintr-o nevoie lăuntrică. Le faci pe toate sec, milităreşte. Cum îţi începi rugăciunea? – Încep, Gheronda, cu gândul că trebuie să mă rog pentru mine si pentru toţi. – Ah, ce ciudată mai eşti! La tine […]

Articole postate de același autor
61

PS Ignatie după întronizare: Vă rog să mă primiţi ca pe unul care iubeşte simplitatea şi sinceritatea relaţiilor dintre oameni

PS Ignatie a fost întronizat în 22 octombrie 2017 ca Episcop al Huşilor. La finalul ceremoniei de întronizare noul păstor duhovnicesc al Eparhiei Huşilor a rostit un cuvânt, publicat pe doxologia.ro, în care a mulţumit pentru încredere, susţinere şi a făcut publice proiectele viitoare: Înaltpreasfinţiile Voastre, Preasfinţiile Voastre, Domnule Ministru Secretar de Stat, Preacuvioşi şi Preacucernici Părinţi, […]