Actualitate

O britanică de 21 de ani s-a sinucis după avort. Studii: riscul de suicid crește exponențial după avort

5093

O tânără din Marea Britanie s-a spânzurat la trei săptămâni după ce a făcut un avort, informează presa britanică după finalizarea anchetei. Jade Rees, din Oldham, Greater Manchester, avea 21 de ani și era mama unui băiețel de doi ani, de al cărui tată se despărțise.

Starea ei psihică se înrăutățise la finele anului trecut, după ce se despărțise și de tatăl celui de al doilea copil al ei, copil pe care a decis să-l avorteze. La scurt timp, a avut două tentative de suicid care i-au făcut pe medicii de la spitalul local să o trimită la psihiatru. Declarațiile acestuia din urmă și ale familiei arată însă că tânăra nu părea dispusă să mai recidiveze în tentativa de a-și lua viața.

Totuși, pe 3 noiembrie 2015, ea a fost găsită spânzurată acasă. Bilețelul de adio îi confirma deczia de a-și lua viața, iar cu scurt timp înainte ascultase melodia Small Bump („Ghemotoc”), compusă de artistul Ed Sheeran și dedicată unei femei care pierduse un copil prin avort spontan.

Un studiu publicat în revista de specialitate British Medical Journal arată că femeile care au trecut printr-un avort sunt de șase ori mai predispuse la sinucidere decât cele care au născut.

Un alt studiu arată că avortul nu rezolvă problemele de sănătate mentală și că femeile care decid să păstreze o sarcină nedorită sau neplanificată nu prezintă risc crescut de suicid.

Un studiu recent din revista British Journal of Psychiatry arată următoarele:

femeile care au făcut avort prezintă un risc cu 81% mai mare de probleme de sănătate mentală 35% din cazurile de comportament suicidar la femei se datorează avortului

Sursa: http://stiripentruviata.ro/

jade6


Articole Asemănătoare
127

Mami nu te omoară!

M-am căsătorit pe când aveam 21 de ani. Acum am 33. Înainte să îl cunosc pe Claudiu, soțul meu, locuiam în Berceni. Eram al treilea copil în familia mea mutilată de mama, care făcuse un număr mare de avorturi; câteva de gemeni, dar și alți copii. Prin ’83, când aflase că e din nou însărcinată, […]

Articole postate de același autor
2479

Maratonul colindelor a debutat la Reședința mitropolitană din Chișinău

Astăzi, 3 ianuarie 2018, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, la Reşedinţa mitropolitană din capitală a demarat pentru al doilea an consecutiv „Maratonul” colindelor de Nașterea Domnului, cu genericul „Pace pe pământ, Pace sus în cer!”. În acest sens, mai multe formaţii corale din ţară au vestit la început de […]