Actualitate

Nu putem să mergem la Dumnezeu pe ocolite

413

Nu mergerea la anumite biserici, aducerea unor anumite daruri, sau aprinderea unui anumit număr de lumânări, așezate într-un anumit fel, este ceea ce ne ajută si ne salvează.

Dacă noi evităm a ne aduce pe noi înșine dar lui Dumnezeu, prin schimbarea vieții noastre în bine, toate celelalte daruri ale noastre sunt respinse și toate sunt numite de Mântuitorul ‘urâciunea pustiirii în locul cel Sfânt’.

Trebuie să fim convinşi că nu putem să mergem la Dumnezeu pe ocolite, şi să-l silim a ne împini cererile noastre nedrepte şi vătămătoare sufletului.

Sursa: Protos. Nicodim Măndiță, Cum să ne purtăm în Sf. Biserică, Editura Agapis, 2005, p. 147


Articole Asemănătoare
29

Este recomandabil să alegem calea cea mai grea?

Este recomandabil, dacă mănăstirea ni se pare mai grea, să alegem mănăstirea sau, dacă lumea ni se pare mai grea, să rămânem în lume? Adică să alegem calea cea mai grea? – Asta-i slavă deşartă. Să ți se pară că alegi tu calea cea mai grea! Ia-ţi calea cea mai uşoară şi vezi dacă o […]

Articole postate de același autor
2099

Duminica a IV-a după Paști, la Catedrala Episcopală din orașul Ungheni

Duminica a-IV-a după Paști (a Slăbănogului) a fost prăznuită în mod deosebit de către creştinii Catedralei Episcopale ,,Sf. Bnc. Cnz. Alexandru Nevschi” din oraşul Ungheni cale l-au avut în mijlocul lor pe Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni. În dimineaţa zilei, Preasfinţia Sa a fost întâmpinat de soborul de preoţi şi diaconi slujitori împreună […]