Actualitate

Nu există „jumătatea mea”!

238

Credeti că fiecare om are o jumătate a lui ?

Asta este o expresie care mie nu mi-a plăcut.

Nu e o jumătate a ta, ci un tot al tău. Tu eşti tot, ea e tot. Nu există grad de rudenie între soţ şi soţie, pentru că ei sunt una.

Dumneavoastră ati văzut steaua lui David, evreiască: sunt două triunghiuri echilaterale suprapuse. Ea e făcută de David, care era omul lui Dumnezeu, şi ea reprezintă fiinţa omenească, care are calitatea calităţilor în creaţia lui Dumnezeu: chip şi asemănare cu El.

Şi de aceea l-a făcut pe om întâi ca un triunghi echilateral, cu baza în sus, pentru că omul e tare în putere, apoi un triunghi echilateral cu baza în jos, care simbolizează femeia. Nu există „jumătatea mea”. E o expresie spusă la un pahar de vin; la o sticlă de vin, pardon! ca să nu zic la un butoi chiar.

Părintele Arsenie Papacioc, în Apostolat în Țara Făgărașului, nr. 18/iulie 2008, p. 9


Articole Asemănătoare
143

Să nu avem cu Dumnezeu o relaţie interesată

Să nu avem cu Dumnezeu o relaţie interesată, în care eu numai îi cer ceva, ci să avem pur şi simplu o relatie, o relaţie de dragul relaţiei. E ca şi când eu nu m-aş uita niciodata la tine ci m-aş uita la ce aş putea să iau de pe tine. Ce ai tu şi […]

Articole postate de același autor
2603

Culorile Ortodoxiei Polone prin prisma fotografiei

Vineri, 9 noiembrie, Centrul de Cultură „Art Atribut” a găzduit deschiderea expoziției „Culorile Ortodoxiei Polone”. Excelența Sa, Bartłomiej Zdaniuk, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Polone în Republica Moldova a fost prezent la acest eveniment, organizat de Sectorul Sinodal Activități Culturale al Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove în colaborare cu centrul „Art Atribut”. În […]