Actualitate

Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos

238

Rugăciunea trebuie făcută în limbajul cel mai direct. Mă gândesc la părintele Sofronie care ne vorbea de o persoană ce l-a întrebat: „Cum să mă rog lui Dumnezeu?“ Şi nu ştia părintele Sofronie, în zilele acelea, că persoana respectivă, o anglicană, căutase un răspuns potrivit la mai mulţi preoţi şi la mulţi duhovnici din Anglia şi din alte părţi, dar toţi i-au spus lucruri generale de tipul: „Pagina 35, paragraful 4!“.

Dar ea gândea în sufletul ei: „Dacă şi acest arhimandrit o să-mi spună acelaşi lucru, eu o să mă lepăd de toate ideile astea, de Dumnezeu şi de rugăciune, pentru totdeauna“.

Primul cuvânt al părintelui Sofronie către ea a fost: „Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur şi simplu, varsă-ţi inima ta în faţa Lui.” Nu ştiu restul conversaţiei, dar persoana a găsit o rugăciune aşa de puternică, încât îşi punea capul pe pământ seara şi ceasuri întregi plângea de intensitatea rugăciunii. Poate aţi şi ghicit că persoana aceea n-a mai rămas anglicană. Este de mulţi ani convertită la ortodoxie. Închei cu cuvântul Mântuitorului, pe care mi-l zic şi mie: „Du-te şi fă şi tu asemenea“.

Extras din Celălalt Noica. Mărturii ale monahului Rafail Noica însoțite de câteva cuvinte de folos ale Părintelui Symeon,

editura Anastasia, 2009, p. 78


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
2153

Păcătuieşte oare femeia credincioasă dacă găteşte de dulce în timpul postului?

Păcătuieşte oare femeia credincioasă dacă găteşte de dulce în timpul postului, pentru membrii necredincioşi ai familiei? Dacă nu gustă prea mult, nu. Sigur că aceasta depinde şi de ceea ce aşteaptă rudele de la ea. Dacă s-au obişnuit să mănânce mâncare gătită cu dragoste, atunci nu are dreptul să îi lipsească de aceasta în timpul […]