Actualitate

Ne căsătorim ca să ne mântuim împreună!

7777

Să se căsătorească oamenii, dar nu pentru instincte sau pentru alte interese. Să se căsătorească cu gândul să cucerească cu orice chip Împărăţia lui Dumnezeu împreună! O îndemnare continuă unul pentru altul, ca să se poată mântui.

Plăcerile sunt consecinţe ale căsătoriei, nu sunt scopuri. Scopul este tot mântuirea. Este o mare greşeală să te căsătoreşti numai pentru plăcere. Aceasta se termină repede. O lună de miere şi apoi o viaţă de amar!

Este o mare greşeală! Trebuie să vă gândiţi puţin, şi unul, şi altul: „Ne căsătorim ca să ne mântuim împreună!”. Este mai greu, fără discuţie, decât dacă te duci la mănăstire.

Din Ne vorbește Părintele Arsenie, ediția a II-a, volumul al II-lea, Editura Mănăstirea Sihăstria, Vânători Neamț, 2010, p. 68


Articole Asemănătoare
75

„Şi aceşti sfinţi au fost nefericiţi ca noi?”

De multe ori nu ne dăm seama de valoarea lucrurilor pe care le avem, până nu le pierdem. Considerăm că oamenii apropiaţi nu ne vor părăsi, că ne vor fi alături orice s-ar întâmpla. Această convingere de multe ori ne face să greşim faţă de prieteni, rude, apropiaţi…. Anume aşa s-a întâmplat şi în viaţa […]

Articole postate de același autor
34

Rugăciunea preface întristarea în bucurie

Sufletul trebuie să se întoarcă la iubirea lui Dumnezeu. Vindecarea se va face prin a-L iubi pe Dumnezeu cu ardoare. Mulţi sfinţi de-ai noştri au prefăcut întristarea în bucurie prin iubirea către Hristos. Luau adică această putere sufletească, pe care diavolul voia s-o zdrobească, şi o dădeau lui Dumnezeu, prefăcând-o în bucurie şi veselie. Rugăciunea, […]