Actualitate

Ne căsătorim ca să ne mântuim împreună!

7819

Să se căsătorească oamenii, dar nu pentru instincte sau pentru alte interese. Să se căsătorească cu gândul să cucerească cu orice chip Împărăţia lui Dumnezeu împreună! O îndemnare continuă unul pentru altul, ca să se poată mântui.

Plăcerile sunt consecinţe ale căsătoriei, nu sunt scopuri. Scopul este tot mântuirea. Este o mare greşeală să te căsătoreşti numai pentru plăcere. Aceasta se termină repede. O lună de miere şi apoi o viaţă de amar!

Este o mare greşeală! Trebuie să vă gândiţi puţin, şi unul, şi altul: „Ne căsătorim ca să ne mântuim împreună!”. Este mai greu, fără discuţie, decât dacă te duci la mănăstire.

Din Ne vorbește Părintele Arsenie, ediția a II-a, volumul al II-lea, Editura Mănăstirea Sihăstria, Vânători Neamț, 2010, p. 68


Articole Asemănătoare
8881

Ar trebui să vă bucurați că aveți necazuri. E semn bun

O femeie nu vroia să aibă copii. La spovedanie nu îi spunea duhovnicului că lua pilule contraceptive. După câțiva ani, însă, preotul a întrebat-o: -Ce e cu voi de nu aveți copii? Aveți probleme cu sănătatea? -Nu, părinte. Soțul femeii era de față: -Nu, părinte, suntem sănătoși. Dar dacă nu pot să o conving… Duhovnicul […]

Articole postate de același autor
2103

Duminica a IV-a după Paști, la Catedrala Episcopală din orașul Ungheni

Duminica a-IV-a după Paști (a Slăbănogului) a fost prăznuită în mod deosebit de către creştinii Catedralei Episcopale ,,Sf. Bnc. Cnz. Alexandru Nevschi” din oraşul Ungheni cale l-au avut în mijlocul lor pe Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni. În dimineaţa zilei, Preasfinţia Sa a fost întâmpinat de soborul de preoţi şi diaconi slujitori împreună […]