Actualitate

Natura este oglinda omului

5989

Teoriile despre egoism nu se pot îndreptăţi cu ajutorul naturii. Oamenii sunt grabnici să arunce vina pe alţii pentru fapta lor cea rea. Natura se conduce după oameni. 

Natura îşi întocmeşte dispoziţia ei după dispoziţiile omului. Câtă vreme Adam a fost supus lui Dumnezeu, şi natura i-a fost supusă. Când însă el s-a răzvrătit împotriva lui Dumnezeu, şi natura s-a răzvrătit împotriva omului. Precum o cugetare hotărâtă şi puternică, o dorinţă sau o slăbiciune lucrează asupra întregului organism al omului şi asupra nervilor omului până în vârful lor, tot aşa şi dispoziţia omului, credinţa şi moralitatea sa lucrează asupra întregii naturi din jurul său.

 

(Sfântul Nicolae Velimirovici, Învățături despre bine și rău, Editura Sophia, București, 2006, p. 47)


Articolul Precedent
Articole postate de același autor
1786

Sărbătoarea colindelor „Hristos se naște, slăviți-l!”, ediția a VI-a, cu genericul „salvează un colind pentru eternitate!”

Vă invităm să sărbătorim împreună Nașterea lui Iisus Hristos, pregătindu-ne pentru sărbătoare, cum se pregăteau în vremuri de demult strămoșii noștri colindători. Identificați, învățați, înregistrați un colind și expediați-l pe adresa Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală. Sărbătoarea colindelor „HRISTOS SE NAȘTE, SLĂVIȚI-L!”, ediția a VI-a, va avea genericul „Salvează un colind pentru eternitate!” […]