Actualitate

Lipsa duhovnicului se împlineşte cu rugăciune

750

Diferenţa între dragostea psihologică şi cea duhovnicească stă în urmă­toarele: cel care are comuniunea adevărată cu duhovnicul său are nevoie de el, dar nu se scufundă în lipsa acestuia. Lipsa duhovnicului se împlineşte cu rugăciune. Când omul se afundă, atunci arată că există o problemă. În situaţiile acestea, noi, duhovnicii, nu trebuie să ignorăm persoana respecti­vă, ci să ne acordăm mai mult timp pentru a o vedea, pentru a ne preocupa împreună de teme duhovniceşti.”

„Mulţi duhovnici folosesc adesea psihologia. Se pare că aceasta este po­trivită pentru starea poporului, căci, dacă ar vorbi cineva precum vorbea Sfântul Simeon Noul Teolog, nu l-ar putea răbda. Cuvântul Sfântului Simeon Noul Teolog este foc.”

Hierotheos Vlachos, Mitropolit de Nafpaktos și Sfântul Vlasie, Cunosc un om în Hristos: Părintele Sofronie de la Essex, traducere din limba greacă de pr. Șerban Tica, Editura Sophia, București; Editura Cartea Ortodoxă, Alexandria, 2011, p. 266


Articole Asemănătoare
262

Hristos – Prietenul, care mereu ne așteaptă

Fiecare om își petrece viața în căutarea prieteniei, spunea Ralph Waldo Emerson. Încă de mici simțim nevoia de a comunica, de a ne exprima părerile, sentimentele, bucuriile sau dezamăgirile. Această căutare a unui cineva care să ne fie mereu alături, devine cu timpul interminabilă. Prietenii din copilărie, de cele mai multe rămîn undeva în amintire, […]

Articole postate de același autor
530

Tema dragostei abordată cu liceenii de la Sălcuța

În cadrul primei zile a Săptămânii Tineretului Ortodox s-a poposit în Liceul Teoretic ”Meșterul Manole” din s. Sălcuța, r. Căușeni. S-a vorbit despre tineri și căutarea dragostei adevărate.   Dna Liuba Pleșca, directorul instituției, s-a referit la necesitatea cultivării dragostei atât în școală, cât și în fiecare familie, menționând că eforturile școlii urmează a fi într-o […]