Actualitate

Iubirea de sine este cauza depresiei

15566

Iubirea de sine este cauza depresiei. Faptul că sunteți obsedați și plini de voi înșivă vă aduce la depresie. Să te iubești doar pe tine – înseamnă să trăiești în zădar.

Nu vă iubiți doar pe voi, Iubiți-l pe Dumenzeu și pe aproapele și niciodată nu veți cădea în depresie.

traducere dupa pravmir.ru


Articole Asemănătoare
64

Dracii ne momesc prin patimile care există deja în sufletul nostru

De obicei, dracii ne momesc prin patimile care există deja în sufletul nostru, războindu-ne prin ele şi silindu-ne „la consimţirea cu păcatul”: „Dracii iau prilejurile de a stârni în noi gândurile pătimaşe din patimile aflătoare în suflet”. Cunoscând patimile încuibate acolo, ei ne îndeamnă mintea la „păcatul cu cugetul; iar acest păcat săvârşindu-se, o duc […]

Articole postate de același autor
534

Patriarhul Ecumenic: Există „preoți virtuali” care caută mai mult afirmarea decât jertfirea de sine

Patriarhul Ecumenic Bartolomeu a atras marți atenția clericilor din cuprinsul Arhiepiscopiei Constantinopolului că există „preoți virtuali” care doresc mai mult să se afirme decât să se jertfească pe sine. Sanctitatea Sa Bartolomeu a convocat pentru prima dată Sinaxa (conferința) preoților și diaconilor din Turcia marți, 17 aprilie, la Mănăstirea Izvorul Tămăduirii – Valoukli. Sfaturi părintești […]