Actualitate

Intrarea Maicii Domnului în Biserică serbată la catedrala arhierească din Soroca

1592

În ziua prăznuirii Intrării Maicii Domnului în Biserică, 4 decembrie 2021, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca a săvârșit Sfânta Liturghie în catedrala arhierească din municipiul Soroca.

Cu prilejul sărbătorii, PS Ioan a mângâiat credincioșii cu o predică de suflet, închinată Intrării în Biserică a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.

La final, Episcopul Sorocii împreună cu soborul preoțesc a săvârșit un Tedem de mulțumire.

Pentru ca bucuria sărbătorii mariologice să nu fie umbrită de post, Biserica a rânduit ca în această zi să fie dezlegare la pește.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
1951

Icoana Maicii Domnului „Cu trei mâini” a fost cinstită la Cetatea Sorocii

La data de 25 iulie 2021, în Duminica a V-a după Cincizecime și ziua pomenirii Icoanei Maicii Domnului „Cu trei mâini”, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, a săvârșit Sfânta Liturghie praznicală în Cetatea Soroca. La această slujbă au participat preoți și diaconi, credincioși și pelerini, veniți la sărbătoarea Maicii Domnului. În cadrul omiliei […]