Actualitate

Intrarea în Biserică a Maicii Domnului, celebrată la Catedrala Episcopală din Soroca

1839

Biserica Ortodoxă sărbătorește la 21 noiembrie/ 4 decembrie Intrarea în Biserică a Maicii Domnului. Sărbătoarea, numită și Aducerea Maicii Domnului la Templu, este unul din Praznicele Împărătești ale Bisericii Ortodoxe.

În această însemnată zi, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului Domnului” din municipiul Soroca.

Ca de fiecare dată, Vlădica Ioan a mângâiat credincioșii cu o predică de suflet, închinată Intrării în Biserică a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.

La final, PS Episcop Vicar împreună cu soborul preoțesc a săvârșit un Tedem de mulțumire.

Pentru ca bucuria sărbătorii mariologice să nu fie umbrită de post, Biserica a rânduit ca în această zi să fie dezlegare la pește.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
2379

Mesajul Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir adresat cadrelor didactice

Dragi profesori, Buni și înțelepți dascăli, Cu deosebită plăcere și recunoștință aduc un mesaj de omagiu pentru rostul și munca Dumneavoastră, o muncă titanică, demnă și fundamentală – educația. Sunteți constructorii națiunii, faruri de lumină pentru drumul vieții, care prin dedicație și abnegație clădiți caractere. Înzestrați cu har Dumnezeiesc, împărțiți din rodul seminței de iubire. […]