Actualitate

Intrarea în Biserică a Maicii Domnului, celebrată la Catedrala Episcopală din Soroca

1829

Biserica Ortodoxă sărbătorește la 21 noiembrie/ 4 decembrie Intrarea în Biserică a Maicii Domnului. Sărbătoarea, numită și Aducerea Maicii Domnului la Templu, este unul din Praznicele Împărătești ale Bisericii Ortodoxe.

În această însemnată zi, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului Domnului” din municipiul Soroca.

Ca de fiecare dată, Vlădica Ioan a mângâiat credincioșii cu o predică de suflet, închinată Intrării în Biserică a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.

La final, PS Episcop Vicar împreună cu soborul preoțesc a săvârșit un Tedem de mulțumire.

Pentru ca bucuria sărbătorii mariologice să nu fie umbrită de post, Biserica a rânduit ca în această zi să fie dezlegare la pește.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
1842

ÎPS Mitropolit Vladimir a oficiat sfințirea Prestolului și Sfânta Liturghie în biserica „Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil” din s. Cuizăuca, r. Rezina

Credincioșii parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din satul Cuizăuca, raionul Rezina au trăit momente de bucurie și înălțare duhovnicească, marți, 9 noiembrie 2021, prilejuite de vizita Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și a Întregii Moldove, pentru a târnosi biserica din localitate, după ample lucrări de renovare. La orele dimineții, ÎPS Mitropolit Vladimir a fost întâmpinat […]