Actualitate

Intrarea în Biserică a Maicii Domnului, celebrată la Catedrala Episcopală din Soroca

1835

Biserica Ortodoxă sărbătorește la 21 noiembrie/ 4 decembrie Intrarea în Biserică a Maicii Domnului. Sărbătoarea, numită și Aducerea Maicii Domnului la Templu, este unul din Praznicele Împărătești ale Bisericii Ortodoxe.

În această însemnată zi, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului Domnului” din municipiul Soroca.

Ca de fiecare dată, Vlădica Ioan a mângâiat credincioșii cu o predică de suflet, închinată Intrării în Biserică a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.

La final, PS Episcop Vicar împreună cu soborul preoțesc a săvârșit un Tedem de mulțumire.

Pentru ca bucuria sărbătorii mariologice să nu fie umbrită de post, Biserica a rânduit ca în această zi să fie dezlegare la pește.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
3569

† Sfinţii 40 de Mucenici din Sevastia – modele de credință și prietenie

Aceşti patruzeci de Mucenici au trăit pe vremea crudului împărat Liciniu (308-324), toţi fiind din părţile Capadociei, şi toţi din aceeaşi ceată de ostaşi creştini, bărbaţi viteji şi vrednici în războaie, iar conducătorul oştirii lor era Agricola, om păgân şi rău din fire, iar locul slujbei lor ostăşeşti era cetatea Sevastia, din Armenia. Deci, aflând […]