Actualitate

Întâlnire de suflet cu elevii de la LT „Constantin Negruzzi” din mun. Chișinău

1591

În contextul Săptămânii Tineretului Ortodox, preotul Alexandru Guțuleac a avut o întâlnire de suflet cu elevii claselor I "C" și a V-a "B" din Liceul Teoretic "Constantin Negruzzi" din mun. Chișinău, cărora le-a vorbit despre semnificația și importanța Săptămânii Patimilor Domnului nostru Iisus Hristos în viața noastră creștinească.

Părintele, care este și profesor de Religie în această instituție, le-a relatat și explicat elevilor ultimele evenimente din viața Mântuitorului, începând cu Intrarea triumfală în Ierusalim (Duminica Floriilor) și culminând cu Învierea Sa din morți.


Articole postate de același autor
2526

Slujbă Arhierească în Catedrala „Sf. Nicolae” din Orhei în Duminica a II-a după Paşti, a Sfîntului Apostol Toma

În Duminica a II-a după Paşti, a Sfîntului Apostol Toma, Înaltpreasfinţitul Nicodim a săvîrşit Sfînta Liturghie în Catedrala „Sf. Nicolae” din Orhei. În cuvîntul de învăţătură, Vladîca Nicodim a menţionat că Apostolul Toma este un trimis al necredinţei noastre în faţa Domnului, căci, prin pipăirea rănilor Mîntuitorului, Toma dovedeşte celor necredincioşi că Hristos a avut […]