Actualitate

Întâistătătorul a binecuvântat demararea lucrărilor de restaurare a Bisericii „Sf. M. Mc. Gheorghe” din cadrul Mănăstirii Suruceni

2729

Miercuri, 9 martie 2016, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit în audiență la reședința mitropolitană stareța MănăstiriI Suruceni, Preacuvioasa Egumenă Epistemia (Goncearenco). Prin pronia lui Dumnezeu, Mănăstirea Suruceni, de câțiva ani, este în plin proces de renovare.

În acest sens, maica stareță a făcut o trecere în revistă a activităților realizate până în prezent. În urma discuției, Egumena Epistemia a primit binecuvântarea Întâistătătorului în vederea realizării lucrărilor de restaurare a Bisericii „Sf. M. Mc. Gheorghe”, activitate coordonată cu Sectorul Sinodal Construcții, Restaurări și Picturi și Ministerul Culturii al Republicii Moldova.

Vlădica Vladimir a apreciat intențiile nobile ale obștii monahale de a restaura Biserica conform planului original și astfel de a reda acestui locaș de cult frumusețea arhitecturală din perioada interbelică.

Stareța mănăstirii a menționat următoarele: „Nădăjduim cu ajutorul lui Dumnezeu și susținerea Înaltpreasfinției Voastre să finalizăm activitățile demarate, dat fiind faptul că dorim și în continuare reabilitarea complexului monastic, crearea condițiilor necesare pentru desfășurarea actelor de cult și în consecință – ameliorarea climatului moral-spiritual din societate, prin cultivarea virtuților creștine, prin păstrarea și promovarea valorilor credinței noastre ortodoxe”.

sursa http://mitropolia.md/

 
suruceni-1
Biserica „Sf. M. Mc. Gheorghe”, imagini din anul 1935 și 2015

Articole Asemănătoare
4175

Ne simţim acasă doar acolo unde în preajmă este Dumnezeu, apropiaţii şi unde dăinuie pacea şi dragostea

Duminica Fiului Risipitor, în care am poposit, este încercarea de a reveni din exilul păcatelor. Tatăl, deci Dumnezeu, doar în urma regretului şi al sincerei pocăinţe, ne miluieşte şi ne reprimeşte acasă. Ne simţim acasă doar acolo unde în preajmă este Dumnezeu, apropiaţii şi unde dăinuie pacea şi dragostea. ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi al […]

Articole postate de același autor
2282

Seminar instructiv ”Depresia și suicidul” organizat la Direcția municipală pentru protecția drepturilor copilului

Joi, 16 martie, Direcția municipală pentru protecția drepturilor copilului a organizat Seminarul ”Depresia și suicidul”, la care au participat anajați ai direcției, specialiști în serviciul socio-educativ și managerii centrelor de plasament și de zi. Scopul întrunirii a fost sensibilizarea opiniei publice asupra prevenirii cazurilor de suicid în rândul minorilor. Cu un mesaj de salut s-a […]