Actualitate

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a vizitat Academia de Teologie Ortodoxă și Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Ierarh Gavriil” din Chișinău

3110

Miercuri, 16 februarie, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a vizitat Academia de Teologie Ortodoxă și Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Ierarh Gavriil” din Chișinău.

Mitropolitul Vladimir a fost întâmpinat  de către Prorectorul Academiei de Teologie Ortodoxă, Prot. mitr. Vetcisalv Cazacu, corpul profesoral, studenți și seminariști.

În cadrul vizitei, Întâistătătorul a fost familiarizat cu lucrările de renovare a unor săli de studii ale instituției.

Lucrările efectuate în această perioadă nu au afectat activitatea zilnică a studenților și a cadrelor didactice.

La final, în Paraclisul Școlilor Teologice, Mitropolitul Vladimir a oferit distincţii persoanelor care au contribuit la ducerea la bun sfârşit a lucrărilor efectuate, după cum urmează:

  • dl Nicolae Ionichi – Directorul general al companiei de construcții „Inamstro” – Ordinul „Meritul bisericesc”, de gradul III.
  • dl Vitalie Verejan – Directorul economic al companiei de construcții „Inamstro” – Ordinul „Meritul bisericesc”, de gradul III.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media,

Sursa: mitropolia.md


Articole postate de același autor
5888

Ești pictorul propriei tale vieți!

Fiecare dintre noi este pictorul propriei sale vieți. Sufletul nostru este ca o pânză; virtuțile sunt culorile; Iisus Hristos este modelul pe care trebuie să-L pictăm.   (Sfântul Grigorie de Nyssa)