Actualitate

În Vicariatul de Soroca se înalță un nou locaș de închinare

130

În prima parte a zilei de marți, 18 iunie, Episcopul Ioan al Sorocii, însoțit fiind de către protoiereul Nicolae CRAVEȚ, Secretar al Vicariatului de Soroca a întreprins o vizită în satul Slobozia Nouă din raionul Soroca.

Arhiereul vicar a inspectat lucrările de înălțare a noului locaș de închinare cu hramul în cinstea Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit VLADIMIR, responsabil de edificarea bisericii este protoiereul Mihail SÎRBU, șef de sector din cadrul Protopopiatului Soroca.

Construcția a început în luna aprilie a anului curent, iar creștinii sunt foarte bucuroși și implicați în acest proiect, întrucât în sătucul lor niciodată nu a fost biserică.

Satul Slobozia Nouă din nordul raionului nistrean numără o populație de aproximativ două sute de oameni.

sursa http://ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
4665

Îndemnul Mitropolitului Vladimir la început de post: „Să urmăm pilda Maicii Domnului în smerenie și ascultare față de Dumnezeu”

Miercuri, 14 august începe Postul Adormirii Maicii Domnului și ține două săptămâni, până pe data de 28 august, de Adormirea Maicii Domnului. Postul Adormirii Maicii Domnului este rânduit de Biserică spre aducerea aminte a virtuților alese ale Sfintei Fecioare Maria și de postul cu care ea însăși, după tradiție, s-a pregătit pentru trecerea la cele […]