Actualitate

În orașul Minsk s-a desfășurat pentru a opta oară Balul Tineretului Ortodox

4648
Cu binecuvantarea Mitropolitului Pavel de Minsk, la Palatul Copiilor și Tinerilor din capitala republicii Belarus, s-a desfășurat pentru a opta oară Balul Tineretului Ortodox. La eveniment au participat câteva sute de de tineri din Rusia, Ucraina și Belarus. Banii adunații organizatorii îi vor folosi în scopuri caritabile.

Articole Asemănătoare
3238

Săptămâna tineretului ortodox la liceul “George Meniuc” din capitală

În săptămâna dedicată tineretului ortodox, tinerii din cadrul L.T. “George Meniuc” din capitală au trăit o perioadă fructificată la maxim. Această săptămână a cuprins, şi în acest an, mai multe activităţi culturale şi duhovniceşti, în care sunt implicați copii și tineri, acțiunile fiind organizate la inițiativa bisericii “Sf. Ierh. Nicolae” din incinta instituției. Astfel prin […]

Articole postate de același autor
334

Maica Domnului a tămâiat în Mănăstirea Lavra

Monahul Teofil din această mănăstire, a spus următoarele: „Deoarece suntem monahi, datoria noastră este ca totdeauna să fim cu luare-aminte și cumpătați. Rugăciunea și ascultarea trebuie să fie unite ca două surori, așa cum sunt aripile la păsări, pentru ca omul să poată spori duhovnicește și să zboare cu mintea de la cele pământești la […]