Actualitate

În Ajunul Botezului Domnului Înaltpreasfințitul Nicodim a oficiat Sfînta Liturghie și Sfințirea cea Mare a apei în Catedrala ”Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

1250

Marți, 18 ianuarie 2022, în ajunul praznicului Botezului Domnului, enoriașii Catedralei „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei l-au avut în mijlocul lor pe Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni. Ierarhul a oficiat împreună cu soborul de slujitori Dumnezeiasca Liturghie și slujba Vecerniei cu Sfințirea cea Mare a apei. Serviciul divin a început la orele 6 dimineața iar răspunsurile la strană au fost oferite de corul Catedralei.

La final, Înaltpreasfințitul Nicodim a binecuvîntat toţi credincioşii prezenţi cu Agheasmă Mare, după care, în cuvîntul său de învățătură a explicat importanța păstrării acestei ape sfințite şi a menţionat că toţi cei care se vor stropi şi vor gusta din ea, să o aibă spre izgonirea răului, spre curăţirea sufletelor şi a trupurilor, ajutor spre vindecarea patimilor, spre sfinţirea caselor şi a tuturor lucrurilor. În încheiere Ierarhul a îndemnat enoriaşii să păstreze în casele lor această agheasmă  cu sfințenie, ca un mare dar binecuvîntat de Dumnezeu  pentru cele de trebuinţă ale sufletului şi trupului.

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
2606

Mesaj de felicitare cu ocazia Zilei profesionale a lucrătorului medical din partea PS Siluan al Orheiului

Stimați lucrători medicali, dragi farmaciști, Cu prilejul celebrării Zilei profesionale a lucrătorului medical și a farmacistului am deosebita onoare de a Vă adresa cele mai alese și nobile gânduri, dorindu-Vă deplină sănătate trupească și sufletească, înzestrați fiind de Bunul Dumnezeu cu multă înțelepciune pentru a putea veghea și în continuare cu aceeași dăruire și desăvârșire […]