Actualitate

Hristos a Înviat: ziua a VII-a

1157

Toată lumea e în pregătire pentru pomenirea celor adormiți.

E îmbucurător că, cel puțin o dată în an, avem grijă de ei, făcând curat la morminte, pomenindu-i în sfintele rugăciuni și făcând milostenie pentru sufletul lor.

Să avem grijă însă ca pomenirea celor plecați la Domnul să nu genereze în altceva, să nu transformăm întâlnirea cu rudele la mormintele celor dragi în petreceri, în care să neglijăm sau să uităm de tot pentru ce ne-am adunat.

Să nu ne scufundăm în blide, să nu căutăm mese, să nu acoperim mormintele cu pomeni încât nici crucea să nu se vadă și să fugim de vorbe prea multe...

Pentru că acum e nevoie de pace și bucurie lăuntrică, e nevoie să fim sufletește alături de cei plecați.

Preot Octavian Moșin


Articolul Precedent
Articole postate de același autor
2223

60 de copii au petrecut în Tabăra Bucuriei de la biserica USM

În perioada 14 și 18 iunie, biserica cu hramul ”Întâmpinarea Domnului” din cadrul USM, dimpreună cu rectoratul instituției, au organizat o primă ediție a Taberei Bucuriei 2021. Circa 60 de copii din parohie și ai angajaților universității s-au bucurat de o tabără neordinară, care a inclus: rugăciune, sport, ateliere de creație, lecții de chitară, excursii […]