Actualitate

Fără harul lui Dumnezeu nu eşti nimic mai mult decât o ramură uscată

354

Cugetă smerit, vorbeşte smerit, smerit gândeşte, smerit lucrează toate, ca să fii în căile tale fără de poticneală. De unde s-a luat ţinerea de minte, trupul şi sufletul? Cine le-a făcut? Şi încotro vor merge iar? Cunoaşte-te înlăuntrul tău, că pe de-a-ntregul eşti putreziciune; pătrunde întru cele dinlăuntru ale tale şi pricepe că toate sunt deşarte. 

Fără harul lui Dumnezeu nu eşti nimic mai mult decât o ramură uscată, pom fără de rod, iarbă uscată pentru foc, cârpă aruncată la gunoi, vas al păcatului, sălaş al tuturor urâciunilor şi al patimilor necuvântătoare, cupă plină de toată fărădelegea. Întru tine nu ai nimic bun al tău, nimic bineplăcut, afară de păcat şi călcare de porunci ‒ „şi cine dintre voi, îngrijindu-se, poate să adauge staturii sale un cot?” (Matei 6, 27), căci „nu poţi să faci un fir de păr alb sau negru” (Matei 5, 37).

Din Sfântul Dimitrie al Rostovului, Alfabetul duhovnicesc, Editura Sophia, București, 2007, p. 74


Articole Asemănătoare
4558

Măi, ce zici, eşti smerit?

Într-o zi, Bătrânul m-a întrebat: – Măi, ce zici, eşti smerit? – Nu ştiu, părinte, dacă sunt, i-am răspuns. – Păi nu eşti, a conchis părintele Porfirie. Dacă vine cineva la cabinetul tău şi-ţi cere să-l consulţi şi tu îl consulţi aşa cum trebuie, iar după ce termini, pacientul îţi azvârle în obraz că ai […]

Articole postate de același autor
44

Ce înseamnă cuvintele „ţine-ţi mintea în iad şi nu deznădăjdui”?

Un mod simplu de a înţelege „ţine-ţi mintea în iad  şi nu deznădăjdui” este următorul: Ce este iadul? Iadul este locul din care Dumnezeu lipseşte. Astfel, dacă atunci când trecem prin încercările şi greutăţile vieţii, ne socotim vrednici de aceste suferinţe şi poate de unele şi mai mari, chiar şi de iad, ni se va da […]