Actualitate

Familia cea bună

438

Cunoaşteţi sute de familii. Vă rog să observaţi cum este viaţa în familiile bune şi cum este viaţa în familiile decăzute – şi luaţi exemplul demn de urmat. În familiile bune, unde este pace şi armonie, nu conduce soţul sau soţia, ci conduce buna înţelegere dintre ei, care este şi temelia şi stăpâna casei.

O familie unde domneşte deplina încredere între soţi, bazată pe dragoste sinceră, creştinească, este ca o grădină unde cresc toate faptele bune şi frumoase. În familiile unde predomină însă diferitele păcate – beţia, desfrâul şi altele, care sunt un fel de cancer al familiei, acolo unitatea căsătoriei este distrusă, casa lor devine un colţ de iad, stăpânul unei astfel de familii nu este nici unul dintre soţi, ci diavolul, şi acolo cresc spinii pustiirii.

Mulţi oameni simpli sau cu studii înalte şi-au pus problema: oare unde se simte omul cel mai bine aici pe pământ? Părerea tuturor a fost că, familia e locul ce-i aduce liniştea, pacea, uneori mângâierea – bineînţeles, familia cea bună!

Din Arhim. Serafim Man, Crâmpeie de propovăduire din amvonul Rohiei, Editura Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului, 1996, p. 79


Articole Asemănătoare
57

Oricât am cădea şi ne-am răni, să nu deznădăjduim

Niciodată să nu pierdem nădejdea. Oricât am cădea şi ne-am răni, să nu deznădăjduim. De vreme ce Dumnezeu ne dăruieşte viaţa, aceasta constituie o garanţie a lui Dumnezeu că ne aşteaptă. Dacă Dumnezeu nu ar fi preamilostiv, nimeni nu s-ar mântui… Hristos ne aşteaptă, nu trebuie să întârziem şi să amânăm. Dacă harul lui Dumnezeu […]

Articole postate de același autor
4992

Rugaţi-vă Maicii Domnului pentru nașterea de prunci!

Suntem căsătoriți de 16 ani. La începutul căsătoriei noastre, soția mea a rămas însărcinată de trei ori, dar a pierdut sarcina. Apoi, vreme de zece ani, în ciuda intervenției medicale și a ultimelor metode științifice, n-a fost posibil să rămână gravidă. În vară, mai precis în luna august (a anului 2005), am venit ca pelerin […]