Actualitate

Familia cea bună

443

Cunoaşteţi sute de familii. Vă rog să observaţi cum este viaţa în familiile bune şi cum este viaţa în familiile decăzute – şi luaţi exemplul demn de urmat. În familiile bune, unde este pace şi armonie, nu conduce soţul sau soţia, ci conduce buna înţelegere dintre ei, care este şi temelia şi stăpâna casei.

O familie unde domneşte deplina încredere între soţi, bazată pe dragoste sinceră, creştinească, este ca o grădină unde cresc toate faptele bune şi frumoase. În familiile unde predomină însă diferitele păcate – beţia, desfrâul şi altele, care sunt un fel de cancer al familiei, acolo unitatea căsătoriei este distrusă, casa lor devine un colţ de iad, stăpânul unei astfel de familii nu este nici unul dintre soţi, ci diavolul, şi acolo cresc spinii pustiirii.

Mulţi oameni simpli sau cu studii înalte şi-au pus problema: oare unde se simte omul cel mai bine aici pe pământ? Părerea tuturor a fost că, familia e locul ce-i aduce liniştea, pacea, uneori mângâierea – bineînţeles, familia cea bună!

Din Arhim. Serafim Man, Crâmpeie de propovăduire din amvonul Rohiei, Editura Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului, 1996, p. 79


Articole Asemănătoare
285

Mă, ori vrei, ori nu vrei, Dumnezeu e cu tine!

Un cuvânt interesant pe care mi l-a zis Părintele Arsenie şi pe care poate că ar fi bine să-l zic, pentru că sfaturile Sfinţilor se adresează tuturor oamenilor, iar Părintele e un Sfânt! Eu îl consider Sfânt! Zice către mine: – Mă, ori vrei, ori nu vrei, Dumnezeu e cu tine! Şi au trecut foarte […]

Articole postate de același autor
59

Este obligatorie îndrăgostirea reciprocă între soţ şi soţie?

Este obligatorie îndrăgostirea reciprocă între soţ şi soţie? Nu, şi nici nu este de dorit, dacă prin îndrăgostire se înţelege acea atracţie pasională pentru o persoană. O astfel de idealizare a calităţilor fizice şi spirituale nu îţi permite să vezi în iubit omul care este el de fapt, lucru care duce, de cele mai multe […]