Actualitate

Dumnezeu în toată bunătatea lui poate pedepsii!

184

Cântăm „La mulţi ani!” la toate evenimentele. De ce nu cântăm la mulţi ani şi la moarte! Şi veţi zice: Cum să cânţi „La mulţi ani!” la moarte? Păi baiatul, de abia acum începe viaţa. De abia acum vei merge să primeşti ce ai lucrat în viaţă. Ori bune, ori rele! „Veniți, binecuvântații tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii… în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui.”

Şi vor venii psihologii şi vor spune: „Ce e cu atâta teroare? Ce-i cu atâta ameninţare? Ce-s cu atâtea metode de a ţine lumea sub papuc!!!” Fraţilor!!! Focul Veşnic nu l-am inventat eu şi nici dumneavoastră. Despre Focul veşnic, nu a vorbit vreun fizician, despre acest foc nu a vorbit vreun om de ştiinţă.. Despre Focul Veşnic a vorbit Cuvântul lui Dumnezeu: Iisus Hristos din Cer care a spus aşa: „Eu ştiu de unde vin şi unde mă duc! Eu de la Tatăl am venit şi la Tatăl mă duc! Voi nu ştiti de unde veniţi şi nici unde vă duceţi!”
Deci eu, nu am putere să vin să vă spun că nu există Iad sau Foc Veşnic… doar de dragul de a împlini ce spune Apostolul Pavel:
„La vremea de apoi îşi vor îngrămădi învaţături după auzul urechilor lor, ca să le placă lor.. şi îşi vor face învăţături după patimile lor!”
Deci.. nu o să scrie niciodată vreun sfânt al bisericii vreo epistolă în care este îngăduit incestul, sau homosexualitatea sau alte nenorociri şi putreziciuni din astea trupeşti ale desfrâului! Nu o să vină nici un apostol să spună că în Rai stau buni şi nebuni, drepţi şi răi! Dumnezeu în toată bunătatea lui poate pedepsii!!!

Sfânta Scriptură nu este o metaforă!


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
5821

De ce îmi este frică și urât la rugăciune?

Da, trebuie să te spovedeşti curat! E cineva acolo care-ţi face asta şi acel cineva te are la mână cu ceva. Poate sunt lucruri pe care nu le-ai iertat celor care te-au rănit? Dar să ştii că şi noi ne mai plictisim la rugăciune! Nu avem inima aprinsă de dorul lui Dumnezeu ca să ne […]

Articole postate de același autor
987

Mihail: la 12 ani în Athos, elev la Athoniadă

„Lăsaţi copiii şi nu’i opriţi să vină la Mine, că a unora ca aceştia este împărătia cerurilor”. (Matei XIX, 14). Mihail (Pîrlea) are doisprezece ani; este născut în Creta şi a trăit la Roma până anul acesta. Mama lui, Corina, este originară din Paşcani, iar tatăl său, Dumitru, este brăilean. La Roma mai are o […]