Actualitate

Dumnezeu de multe ori ne trimite daruri, dar noi din nou le pierdem şi le risipim

805

Cereţi de la Dumnezeu ceea ce vă doriţi, dar la sfârșit neapărat adăugaţi următoarea rugăciune: "Doamne, dă-mi nu numai ceea ce-ţi cer, dar şi condițiile necesare pentru ca să păstrez ceea ce am primit" - pentru că Dumnezeu de multe ori ne face pe plac și ne trimite daruri, dar noi din nou le pierdem şi le risipim.

Arhimandritul Andrei (Konanos)


Articole Asemănătoare
195

Suferința ne ajută să devenim mai înțelepți

Trebuie să înțelegem că viața noastră constă din probleme. Ele nu dispar. Dacă crezi că problema ta va dispărea, da, ai dreptate, cu siguranța se va găsi o soluție și pentru ea, dar în locul ei va apărea o altă problemă. Niciodată nu putem să scăpăm de toate problemele vieții. Viața e compusă din durere, […]

Articole postate de același autor
226

Slujbă Arhierească cu prilejul hramului Mănăstirii Zăbriceni

Tradițional, în a treia zi de Nașterea Domnului și ziua cinstirii Sfîntului Întîiului Mucenic și Arhidiacon Ștefan, la Mănăstirea Zăbriceni are loc Sfînta Liturghie Arhierească prilejuită de sărbătoarea hramului. Și în acest an serviciul divin a fost oficiat de către Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, înconjurat de un sobor de preoți și […]