Actualitate

Dumnezeu de multe ori ne trimite daruri, dar noi din nou le pierdem şi le risipim

832

Cereţi de la Dumnezeu ceea ce vă doriţi, dar la sfârșit neapărat adăugaţi următoarea rugăciune: "Doamne, dă-mi nu numai ceea ce-ţi cer, dar şi condițiile necesare pentru ca să păstrez ceea ce am primit" - pentru că Dumnezeu de multe ori ne face pe plac și ne trimite daruri, dar noi din nou le pierdem şi le risipim.

Arhimandritul Andrei (Konanos)


Articole Asemănătoare
4170

Doamne, înmoaie inima mea!

Si eu, Hristoase al meu, cu ce sunt vinovat? Cu ce sunt eu vinovat, de pildă, că inima mea de multe ori este ca un pământ uscat? Ca un ogor uscat, arid, sec, care nu primeşte deloc sămânţa întru el. Care nu poate să odrăslească nimic în el. Cu ce este însă de vină ogorul […]

Articole postate de același autor
4185

Seri duhovnicești în alt format – Acatistul Maicii Domnului ,,Portărița’’

În seara zilei de miercuri, 24 februarie, programul Serilor Duhovnicești s-a derulat cu mici modificări. Tradiționalul Acatist al Sfântului Duh a fost înlocuit cu Acatistul Maicii Domnului de la mănăstirea Iviron (Sfântul Munte Athos), cunoscută sub numele Portărița, căci ziua de joi, 25 februarie este închinată cinstirii acestei icoane. Printre numeroasele chipuri prin care s-a […]