Actualitate

Duminica a XXX-a după Pogorârea Duhului Sfânt, la Catedrala Episcopală din Soroca

1936

În Duminica a XXX-a după Pogorârea Duhului Sfânt, ziua pomenirii Sfântului Ierarh Ioasaf, Episcop de Belgorod, PS Ioan, Episcopul Sorocii a slujit Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Soroca.

În timpul slujbei, Ierarhul le-a vorbit credincioșilor despre Evanghelia în care este relatată minunea vindecării celor zece leproşi.

Evanghelia de astăzi ne îndeamnă ca în fiecare clipă a vieţii noastre să ne exprimăm recunoştinţa faţă de Dumnezeu de la care ne vine tot binele.

Și în această Duminică, creștinii prezenți la biserică s-au spovedit și au primit Sfânta Euharistie, privind cu nădejde și așteptare către praznicul Pruncului Mântuitor.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/


Articole postate de același autor
177

Sfîntul Mare Mucenic Pantelimon cinstit la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

Sărbătoarea Sfîntului Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon, marți, 9 august 2016, a adunat mulțime de credincoși la Sfînta Liturghie Arhierească, oficiată de către Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei. După citirea pericopei evanghelice a sărbătorii, Vlădica a vorbit credincioşilor despre viaţa şi minunile pe care le-a […]