Actualitate

Duminica a XXX-a după Pogorârea Duhului Sfânt, la Catedrala Episcopală din Soroca

1943

În Duminica a XXX-a după Pogorârea Duhului Sfânt, ziua pomenirii Sfântului Ierarh Ioasaf, Episcop de Belgorod, PS Ioan, Episcopul Sorocii a slujit Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Soroca.

În timpul slujbei, Ierarhul le-a vorbit credincioșilor despre Evanghelia în care este relatată minunea vindecării celor zece leproşi.

Evanghelia de astăzi ne îndeamnă ca în fiecare clipă a vieţii noastre să ne exprimăm recunoştinţa faţă de Dumnezeu de la care ne vine tot binele.

Și în această Duminică, creștinii prezenți la biserică s-au spovedit și au primit Sfânta Euharistie, privind cu nădejde și așteptare către praznicul Pruncului Mântuitor.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/


Articole postate de același autor
440

Atunci e adevărata căsnicie…

Atunci e adevărata căsnicie, când domnește atâta înțelegere între bărbat și femeie, când sunt atât de strânși uniți prin dragoste, când este o atât de mare legătură între ei câtă a fost și între Avraam și Sarra. După cum niciodată trupul nu se răscoală împotriva lui însuși și nici sufletul contra lui însuși, tot așa […]