Actualitate

Duminica a VI-a după Cincizecime la biserica cu hramul Sf. Mare Mucenic Dimitrie din Soroca

2944

În Duminica a VI-a după Cincizecime, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit VLADIMIR, PS IOAN, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei a liturghisit în biserica cu hramul Sf. Mare Mucenic Dimitrie din or. Soroca.

Enoriașii bisericii „Sf. Mare Mucenic Dimitrie” s-au bucurat în această zi și de prezența și rugăciunile PS AMBROZIE, Episcop de Neftecamsk și Birsk, care a primit cu mult drag invitația bunului său prieten, PS IOAN, de a sluji împreună Dumnezeiasca Liturghie.

Arhiereii au fost întâmpinați în dimineața zilei de către Protopopul raionului Soroca, Prot. mitr. Nicolae CRAVEȚ și președintele raionului Dl Mihai Mîțu.

„Evanghelia Duminicii a VI-a după Cincizecime – a Vindecării slăbănogului din Capernaum – ne arată legătura care există între iertarea păcatelor şi vindecarea de boli, prin faptul că Mântuitorul Iisus Hristos vindecă mai întâi sufletul şi apoi trupul. Sufletul omului se îmbolnăveşte prin păcate, deoarece rupe comuniunea cu Dumnezeu şi nu mai iubeşte cu adevărat pe Dumnezeu şi pe semeni. Starea de iubire faţă de Dumnezeu şi faţă de semeni este singura stare sănătoasă a sufletului”, a menționat Episcopul Vicar în rostirea predicatorială.

La final, PS IOAN a mulțumit Episcopului AMBROZIE pentru bucuria de a liturghisi la același Prestol, oferindu-i în semn de prețuire o panaghie cu chipul Sf. Apostol Andrei, Încreștinătorul neamului nostru. Or, ce poate fi mai frumos, decât a sluji frații împreună!

sursa http://ioanmosnegutu.info/


Articole Asemănătoare
2596

A fost sfințit sediul Inspectoratului General al Poliţiei din mun. Chișinău

În dimineața zilei de 27 mai, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, PS Ioan, Vicar mitropolitan însoțit de către secretarul general mitropolitan Prot. mitr. Vadim Cheibaș și Președintele Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Instituții Penitenciare, Prot. mitr. Maxim Melinti, au săvârșit slujba de sfințire a sediului Inspectoratului General al Poliţiei din mun. Chișinău. La slujba de […]

Articole postate de același autor
668

Hristos S-a născut!

Când spunem: „Hristos S-a născut!” e ca şi cum am spune: „Mesia S-a născut!”, sau „Împăratul S-a născut!”, sau „Mântuitorul S-a născut!”. Felicitându-ne astfel, noi întărim şi ne dăm mărturie unii altora că a venit în lume Cel ce trebuia să vină pentru mântuirea neamului omenesc, şi că altul afară de El nu trebuie aşteptat. […]