Actualitate

Duminica a II-a după Paşti (a Sfântului Apostol Toma), la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău

4467

În Duminica a II-a după Paşti (a Sfântului Apostol Toma), cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a săvârșit Sfânta Liturghie, la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din mun. Chișinău.

Serviciul divin a fost oficiat în prezența credincioșilor, care au pășit pragul Catedralei spre a mulțumi lui Dumnezeu pentru binefacerile Sale, dar și pentru a-I cere liniște, pace pentru cei vii și odihnă pentru cei răposați.

Biserica Ortodoxă îl sărbătorește în Duminica a II-a după Paști, pe Sfântul Apostol Toma. În această zi, Mântuitorul S-a arătat ucenicilor prin ușile încuiate, pentru a doua oară după Înviere. Pentru că Toma nu credea în Înviere, Hristos l-a îndemnat să-i atingă semnele rămase pe corp în urma răstignirii Sale. După acest moment, Toma îl mărturisește fără nici o îndoială pe Iisus Hristos ca Domn și Dumnezeu, realitatea Învierii Domnului fiind dovedită astfel, încă o dată, pentru cei care nu puteau crede.

Credința este această capacitate spirituală de a simți pe Dumnezeu prezent în viața Bisericii. Această prezență este simțită de cei care Îl iubesc pe Hristos, chiar dacă nu-l văd fizic, printr-o cunoaștere dincolo de vederea trupească.

La finele slujbei, PS Episcop Vicar a îndemnat credincioșii să pomenească pe cei trecuți din viața pământească după tradiția Ortodoxă, fără a transforma acest eveniment duhovnicesc în ospețe și chefuri, ci prin rugăciune multă și smerită, să ceară lui Hristos cel Înviat, ca să le ierte celor adormiți păcatele și să le dea odihnă veșnică.

Sursa: www.mitropolia.md


Articole Asemănătoare
296

Slujire arhierească în Duminica a XVI-a după Cincizecime la Catedrala mitropolitană

În Duminica a XVI-a după Cincizecime, zi în care se face și pomenirea Sfântului Apostol Ioan Teologul, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala mitropolitană “Nașterea Domnului” din Capitală. Alături de Întâistătător s-a rugat secretarul Mitropoliei și chelar al Catedralei, Prot. mitr. Vadim Cheibaș, precum și slujitorii sfântului lăcaș. Sfântul, slăvitul […]

Articole postate de același autor
2089

Slujba din sîmbăta patimilor în catedrala episcopala ”Sf. Binecredincios Knz. Alexandru Nevski” din or. Ungheni

În Sfânta şi Marea Sâmbătă, creştinii comemorează îngroparea dumnezeiască și trupească a Mântuitorului Iisus Hristos, prin care omenirea chemată din păcat a fost mutată spre viaţa veșnică. După ce Vinerea Patimilor ne-a amintit de răstignirea şi chinurile lui Hristos, Sâmbăta Mare este o zi de reculegere în care se pomeneşte de înmormântarea Mântuitorului. În această zi ne gândim la patimile îndurate de Hristos pentru mântuirea noastră. Şi […]