Actualitate

De ce unii dintre noi sunt în afara bisericii?

1787

Zicem că viața de comuniune a persoanelor Sfintei Treimi extinsă în umanitate și comuniune de iubire și viață a oamenilor cu Dumnezeu.

”Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului!”, ne spune Mântuitorul.

Problema multora care pretind că sunt creștini, dar nu și trăitori este că nu cunosc Evanghelia, nu se conduc după legile creștine și nu râvnesc virtuțile.

Dacă vii în biserică, trebuie să vii de bună voie, să fii gata de jertfă și să ai un duhovnic care te-ar ajuta să începi viața lăuntrică și care te-ar ajuta să înveți a comunica cu Domnul.

Ascultați meditația integrală în varianta radio:

      2023.02.07-Vocea-Preotului-De-ce-unii-sunt-in-afara-bisericii

 

Sursa: voceabasarabiei.md


Articole postate de același autor
3953

Cugetări – versuri ale Sfântului Ioan Iacob de la Neamț

Precum încet se trece Făclia de la sfeșnic Așa se trece viaţa Și vine somnul veșnic.   Să cugetăm adesea La tainele ieșirii Să scăpăm de frică În ceasul despărţirii.   Să pomenim cu lacrămi Pe cei ce-au răposat Căci pentru noi se roagă Și ei neîncetat.   Nădejdea să ne fie La Cel fără […]