De ce oamenii se îmbolnăvesc? Pentru că oamenii mor. Pentru că omul a ales să trăiască în felul său, pe cont propriu. Raiul, comuniunea oamenilor cu Dumnezeu a fost întreruptă.


De ce oamenii se îmbolnăvesc? Pentru că oamenii mor. Pentru că omul a ales să trăiască în felul său, pe cont propriu. Raiul, comuniunea oamenilor cu Dumnezeu a fost întreruptă.

Mulţumiţi Domnului pentru mila Lui şi nu o refuzaţi din mândrie. Nu vă apucaţi să-i învăţaţi pe alţii, căci aceasta este uneltirea vrăjmaşului, care v-a ţinut sub tutelă până de curând şi v-a împins acum dintr-o rătăcire într-alta. Acum el a inventat pentru dumneavoastră altă momeală, ca să vă abată de la calea mântuirii. Amintiţi-vă […]

În Duminica după Botezul Domnului,21 ianuarie 2018, cînd Biserica Ortodoxă prăznuieşte pe Sfîntul cuvios Gheorghe Hozevitul, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni si Nisporeni, a oficiat Sfînta şi Dumnezeieasca Liturghie în biserica ,,Sf. Mc. Vera, Nadejda, Liubovi şi mama lor Sofia” din incinta Centrului de plasament Casa Copilului, ,,Preafericitul Iosif” din municipiul Chişinău. În dimineața zilei Ierarhul, a fost întîmpinat […]