De ce oamenii se îmbolnăvesc? Pentru că oamenii mor. Pentru că omul a ales să trăiască în felul său, pe cont propriu. Raiul, comuniunea oamenilor cu Dumnezeu a fost întreruptă.


De ce oamenii se îmbolnăvesc? Pentru că oamenii mor. Pentru că omul a ales să trăiască în felul său, pe cont propriu. Raiul, comuniunea oamenilor cu Dumnezeu a fost întreruptă.

Îmi pare foarte rău de durerea dumneavoastră şi mă rog Domnului să-i înlăture pricina – crizele de boală ale tinerei dumneavoastră fiice… Rugăciunea este însă rugăciune, iar doctorii sunt doctori. Şi pe doctori i-a lăsat Dumnezeu, şi este voia lui Dumnezeu să cerem ajutorul lor. Domnul vine cu ajutorul Său atunci când mijloacele fireşti, pe care tot […]

În această noapte binecuvîntată de Dumnezeu cînd întreaga făptură prăznuieşte Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, întîmpinat de clericii catedralei episcopale, îmreună cu numeroşi copii şi mulţime de credincioşi, a săvîrşit Sfînta şi Dumnezeeasca Liturghie în Catedrala Episcopală „Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din municipiul Ungheni. Sfînta şi Dumnezeeasca Liturghie a fost începută […]