Actualitate

Înțelegerea psaltirii

36

– Ştim că este foarte bine să citim Psaltirea, dar sunt psalmi în care nu ne regăsim şi nu-i înţelegem. Este bine totuşi să-i citesc mai departe neînţelegându-i?

– Da! Nu este nevoie să-i înţelegi imediat. Îi înţelegi în timp. Este bine să-i citeşti, chiar dacă nu te regăseşti în ei şi nu-i înţelegi! Pentru că s-ar putea întâmpla să se vorbească în ei de duşmanul nevăzut, diavolul, şi tu interpretezi. Citeşte-i mai departe. Şi va veni o zi când, Dumnezeu, prin te miri cine sau personal, te va lămuri despre ce este vorba, că nu a rămas nimic nelămurit din Sfânta Scriptură.

Din Ne vorbește Părintele Arsenie, ed. a 2-a, vol. 2, Editura Mănăstirea Sihăstria, 2010, p. 66-67


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
81

Tot ceea ce vă necăjeşte prefaceți în rugăciune

Şi eu mă gândesc că păcătuiesc. Nu merg bine. Însă tot ceea ce mă necăjeşte prefac în rugăciune, n-o închid înlăuntrul meu, merg la duhovnic, mă spovedesc, s-a isprăvit! Să nu ne întoarcem înapoi şi să spunem ce n-am făcut. Însemnătate are ce-o să facem acum, din această clipă şi mai departe. Precum spune Apostolul […]

Articole postate de același autor
1830

Seminarul profesorilor de Religie din Sângerei

Recent gimnaziul ,,Adrian Păunescu” din satul Copăceni, raionul Sângerei, a găzduit primul Atelier de formare continuă a profesorilor de Religie din anul de studii 2018-2019, cu genericul „Rolul educației creștine în promovarea valorilor religioase la elevi”. Seminarul a debutat cu prezentarea instituției de către doamna Maria Bajura, directorul gimnaziului, apoi a urmat lecția publică la […]