Actualitate

Dacă Hristos Cel nevăzut ar fi aici, vizibil, cum m-aş comporta?

387

K.:Maică, la ce vă referiţi atunci când spuneţi „Dumnezeu şi eu pe pământ?"

M.G.: Acest lucru are menirea de a ne împiedica să cădem în înşelare prin cunoaşterea şi îndrumarea umană… Este foarte important. Deoarece puterile întunericului întotdeauna vor trimite aproape de noi persoane care sunt ca nişte lupi în blană de oi, după cum spune Domnul: „Şi de multe ori, duhurile rele intră în persoanele care ne sunt dragi."

Când vrăjmaşul vede că urmaţi o cale cu unicul scop de a ajunge pe calea lui Dumnezeu, el îi trimite pentru a ne înşela. Persoanele care vă sunt cele mai dragi pot veni şi pot face lucruri care nu au nicio legătură cu Adevărul lui Dumnezeu.

Prin această cauză trebuie să vă întrebaţi mereu: „Dacă Hristos Cel nevăzut ar fi aici, vizibil, cum m-aş comporta? Ce aş face?" Şi apoi aţi începe să tremuraţi atât de tare încât nu aţi mai putea rosti nici măcar un cuvânt!

Din Maica Gavrilia. Asceta iubirii, Editura Episcopiei Giurgiului, 2014, p. 298


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
365

„Fereşte-te de rău şi fă bine, caută pacea şi o urmează pe ea”

„Fereşte-te de rău şi fă bine, caută pacea şi o urmează pe ea”(Psalmul 33,13). Dacă nu urâm răul, nu putem să iubim binele. Ba chiar mai mult, trebuie să facem binele, ca să ne ferim de rău. Pacea trebuie căutată, ca să ne ferim de războaie. Căci nu este de ajuns să o căutăm dacă, după […]

Articole postate de același autor
114

Dragostea nu moare niciodata!

La marginea câmpului stătea Iubirea și Despărțirea și admirau un cuplu de tineri. Despărțirea îi spune Iubirii: – Punem pariu că îi despart? Iubirea zice: – Așteaptă! Lasă-mă să fac doar o încercare, iar după poți să te apropii de ei oricât vrei și vom vedea atunci dacă îi vei putea despărți. Iubirea s-a apropiat […]