Actualitate

Dacă Hristos Cel nevăzut ar fi aici, vizibil, cum m-aş comporta?

397

K.:Maică, la ce vă referiţi atunci când spuneţi „Dumnezeu şi eu pe pământ?"

M.G.: Acest lucru are menirea de a ne împiedica să cădem în înşelare prin cunoaşterea şi îndrumarea umană… Este foarte important. Deoarece puterile întunericului întotdeauna vor trimite aproape de noi persoane care sunt ca nişte lupi în blană de oi, după cum spune Domnul: „Şi de multe ori, duhurile rele intră în persoanele care ne sunt dragi."

Când vrăjmaşul vede că urmaţi o cale cu unicul scop de a ajunge pe calea lui Dumnezeu, el îi trimite pentru a ne înşela. Persoanele care vă sunt cele mai dragi pot veni şi pot face lucruri care nu au nicio legătură cu Adevărul lui Dumnezeu.

Prin această cauză trebuie să vă întrebaţi mereu: „Dacă Hristos Cel nevăzut ar fi aici, vizibil, cum m-aş comporta? Ce aş face?" Şi apoi aţi începe să tremuraţi atât de tare încât nu aţi mai putea rosti nici măcar un cuvânt!

Din Maica Gavrilia. Asceta iubirii, Editura Episcopiei Giurgiului, 2014, p. 298


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
144

Să vă rugaţi mai mult pentru ceilalţi decât pentru voi

Când avem vreo problemă oarecare, noi sau altcineva, să cerem şi de la alţii rugăciune şi să-L rugăm toţi pe Dumnezeu cu credinţă şi iubire. Să fiţi încredinţaţi că lui Dumnezeu Îi sunt bineplăcute aceste rugăciuni şi intervine, făcând minuni. Asta n-am înţeles-o noi bine. Am luat-o aşa, simplu, şi zicem: „Fă o rugăciune pentru […]

Articole postate de același autor
980

Cum se cultivă smerenia?

Smerenia se cultivă și cu sârguință, dar și pe gunoiul căderilor. Depinde. Un om mărinimos pune pe seama lui Dumnezeu tot ceea ce face bun. Vede binefacerile lui Dumnezeu cele multe și își dă seama că nu s-a arătat vrednic de ele, se smerește și Îl slăvește neîncetat pe Dumnezeu. Și cu cât se revarsă […]