Actualitate

Dacă facem binele, suntem predestinaţi la bine

171

Dacă însăşi conştiinţa noastră ne osândeşte la iadul veşnic încă de aici, de pe pământ, noi mai putem fi salvaţi?

– Noi zicem în Tatăl nostru astfel: „Vie Împărăţia ta!”. Ce înseamnă asta? Înseamnă să fie vie Împărăţia Lui în noi, dar şi să vină Împărăţia Lui în noi. Deci, Împărăţia lui Dumnezeu începe de acum, aici, iar noi, după starea pe care o avem, putem să vedem în momentul respectiv ce destinaţie am putea avea, din autodestinarea noastră. Noi nu credem în predestinare, dar dacă facem binele, suntem predestinaţi la bine, dacă facem răul, suntem predestinaţi la rău. Deci, în starea respectivă, noi cunoaştem deja unde ne-ar fi locul, numai că noi, cunoscând deja, vrem să modificăm ca să fie bine.

Părintele Nicolae Tănase

Extras din ”Soțul ideal, soția ideală”, Ed. Anastasis, Sibiu, 2011, pag. 208


Articole Asemănătoare
5

Unii nu cred că există iad şi Rai…

Părinte, unii nu cred că există iad şi Rai. Nu cred că există iad şi Rai? Atunci cum este cu putinţă ca morţii să rămână în inexistență, de vreme ce sunt suflete? Dumnezeu este nemuritor, dar şi omul este nemuritor după har. Prin urmare, nemuritor va fi şi în iad. Pe lângă aceasta, Raiul şi […]

Articole postate de același autor
2703

Duminica a XXIV-a după Cincizecime și prima din Postul Nașterii Domnului, la Catedrala Episcopală din Soroca

În Duminica a XXIV-a după Cincizecime și prima din Postul Nașterii Domnului, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca. În cuvântul de învățătură, adresat sutelor de credincioși prezenți, Preasfinția Sa a explicat sensurile duhovnicești […]