Actualitate

Dacă facem binele, suntem predestinaţi la bine

164

Dacă însăşi conştiinţa noastră ne osândeşte la iadul veşnic încă de aici, de pe pământ, noi mai putem fi salvaţi?

– Noi zicem în Tatăl nostru astfel: „Vie Împărăţia ta!”. Ce înseamnă asta? Înseamnă să fie vie Împărăţia Lui în noi, dar şi să vină Împărăţia Lui în noi. Deci, Împărăţia lui Dumnezeu începe de acum, aici, iar noi, după starea pe care o avem, putem să vedem în momentul respectiv ce destinaţie am putea avea, din autodestinarea noastră. Noi nu credem în predestinare, dar dacă facem binele, suntem predestinaţi la bine, dacă facem răul, suntem predestinaţi la rău. Deci, în starea respectivă, noi cunoaştem deja unde ne-ar fi locul, numai că noi, cunoscând deja, vrem să modificăm ca să fie bine.

Părintele Nicolae Tănase

Extras din ”Soțul ideal, soția ideală”, Ed. Anastasis, Sibiu, 2011, pag. 208


Articole Asemănătoare
78

Gândurile bune şi gândurile rele

Într-o clipă îs pe pământ şi în cer! De la marginile lumii şi din adâncuri se reîntorc şi ne spun în şoapta lor tot ce avem de îndeplinit: bine sau rău, dar tu, omule, alege! Gândurile rele… puzderie! Ele tăbărăsc de obicei în mintea omului concentrat la rugăciune sau hotărât a săvârşi binele! Musafirii nedoriţi, […]

Articole postate de același autor
655

Năşitul este o chestie de paternitate şi maternitate

Dacă sunteţi necăsăto­riţi, n-aveţi voie să botezaţi cu prietenul vostru ducând lumânarea şi voi bebeluşul în braţe. N-aveţi voie să botezaţi, pentru că se creează o rudenie spirituală, deveniţi părinţi ai aceluiaşi copil spiritual. (…) Bunul simţ îţi spune următoarea treabă: când mergi la botezat, e normal să fii om cununat. Naşul trebuie să fie […]