Actualitate

Dacă avem înălţarea minţii, suntem în braţele Satanei

8387

– Părinte, cum să scăpăm de mândrie?

– Mândria e arma cea mai puternică a Satanei, care ne doboară pe mai toţi. De ce? Fiindcă duhul cel rău ştie că din cauza mândriei a căzut. Acum el, din fragedă vârstă, bagă înălţarea minţii în inima oricărei vietăţi omeneşti, fie copilă, fie copil. Şi dacă părinţii n-au grijă să-l sfătuiască pe copil cum trebuie să se poarte, de-acum îi dau voie să facă orice, până când, de mic copil, intră în sufletul lui mândria.

După ce se instalează mândria, când creşte mare intră în el patima egoismului. Dacă reuşeşte ispititorul să bage în sufletul fiecăruia dintre noi egoismul, de-acum se dă la o parte, căci toate cele rele le faci tu singur. Dar să ne rugăm la Dumnezeu, pentru că „inima smerită Dumnezeu n-o va urgisi”. Trebuie să trăim cu smerenie. Dacă avem smerita cugetare, suntem apropiaţi de Dumnezeu; dacă avem înălţarea minţii, suntem în braţele Satanei.

Din Stareţul Dionisie – Duhovnicul de la Sfântul Munte Athos, Editura Prodromos, 2009, p. 47


Articole Asemănătoare
26652

„Am ascuns sarcina 7 luni, ca medicii să nu mă oblige să avortez”

A fost diagnosticată cu leucemie cronică la doar 20 de ani. Nu a reușit să se trateze definitiv, că a și rămas gravidă. Pentru a-și salva copilul, a fost nevoită să-și ascundă sarcina timp de șapte luni. Știa că dacă doctorii află o să insiste să avorteze. Victoria însă a ales o altă cale – […]

Articole postate de același autor
85

La Mănăstirea Glinjeni are loc ultima etapă a lucrărilor de pictură a Bisericii centrale, închinată Preasfintei Treimi

La bine cunoscuta mănăstire de maici cu hramul „Sfânta Treime” din Glinjeni are loc ultima etapă a lucrărilor destinate picturii interioare a lăcașului central de închinare – Biserica zidită în numele Sfintei Treimi, înălțarea căreia a început în jurul anului 1920. Lucrările de pictură au demarat în anul 2017 și sunt realizate de către echipele […]