Actualitate

Dacă avem înălţarea minţii, suntem în braţele Satanei

8383

– Părinte, cum să scăpăm de mândrie?

– Mândria e arma cea mai puternică a Satanei, care ne doboară pe mai toţi. De ce? Fiindcă duhul cel rău ştie că din cauza mândriei a căzut. Acum el, din fragedă vârstă, bagă înălţarea minţii în inima oricărei vietăţi omeneşti, fie copilă, fie copil. Şi dacă părinţii n-au grijă să-l sfătuiască pe copil cum trebuie să se poarte, de-acum îi dau voie să facă orice, până când, de mic copil, intră în sufletul lui mândria.

După ce se instalează mândria, când creşte mare intră în el patima egoismului. Dacă reuşeşte ispititorul să bage în sufletul fiecăruia dintre noi egoismul, de-acum se dă la o parte, căci toate cele rele le faci tu singur. Dar să ne rugăm la Dumnezeu, pentru că „inima smerită Dumnezeu n-o va urgisi”. Trebuie să trăim cu smerenie. Dacă avem smerita cugetare, suntem apropiaţi de Dumnezeu; dacă avem înălţarea minţii, suntem în braţele Satanei.

Din Stareţul Dionisie – Duhovnicul de la Sfântul Munte Athos, Editura Prodromos, 2009, p. 47


Articole Asemănătoare
8296

Ce pot face părinţii pentru a-i ajuta pe copii să reziste ispitelor lumii?

Acum, copilul contemporan este tratat încă de mic ca un zeu al familiei: poftele lui sunt satisfăcute, dorinţele îi sunt îndeplinite, este înconjurat de jucării, de distracţii, de confort, nu este învăţat şi educat după principiile severe ale comportamentului creştinesc, ci este lăsat să se dezvolte în direcţia pe care i-o imprimă poftele lui… Poate […]

Articole postate de același autor
419

Tabăra Nemţisor, 2018. “Tot ce e frumos începe cu Dumnezeu”

În perioada 22-24 iulie 2018, un grup de tineri împreună cu Preoţii Ioan Apostol şi Adrian Ciobanu din Republica Moldova au participat la Tabăra Nemţişor 2018, România. Tabăra din acest an a fost dedicată Anului Centenar şi valorilor care unesc neamul. Pe parcusul a trei zile, tinerii au participat la sesiuni de lucru pe grupe, […]