Actualitate

Dacă ai necazuri, înseamnă că Dumnezeu te iubește

147

 

După aceasta vom şti cât de mult ne iubeşte Domnul: dacă El ne dă încercări grele şi avem multe necazuri în viaţă! Sfinţii Părinţi spun: Dacă vezi că ai pace netulburată, ai grijă că nu eşti pe calea cea bună!

Îi faci, aşadar, cumva vrăjmaşului pe voie; el nu se atinge de tine pentru că te are în puterea sa. De petreci bine şi n-ai multe ispite, înseamnă că el te ţine, iar tu nici nu înţelegi că eşti în puterea lui. Iată, aşa şi aceşti spiritişti ai noştri sunt în puterea duhurilor căzute, dar n-o înţeleg. Nu vor deloc să-şi vină în fire. Ei nu vor niciodată să asculte, să se lepede de acest rău, căci sunt sub stăpânirea duhurilor vicleniei.

Din Starețul Tadei, Pace și bucurie în Duhul Sfânt, Editura Predania, București, 2010, p. 31

 


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
232

Sunt putred mucegai înaintea Ta Măicuţă

Sunt putred mucegai înaintea Ta Maicuţă. Mi-am coborât sufletul în iad pentru că pământul din mine nu a ştiut să asculte de Tine. Greşesc în tot locul şi la tot pasul, judec, mă mândresc în sinea mea, îmi doresc ce e mai bun material. Am uitat de sufletul meu, Maicuţă şi acum zac în patul […]