Actualitate

Cuvântul „iartă-mă” să pornească din inimă

146

Să nu ne purtăm ca nişte contabili, care scriu în registrele lor „intrări” şi „ieşiri”. Seara, credinciosul trebuie să se întindă în patul său uşurat, fără să ţină nimic pentru a doua zi, împotriva fratelui său.

Si aici, se poate ca o soră să o fi supărat pe alta cu ceva, de aceea îşi cere iertare şi nu rămâne nimic pe a doua zi. Cuvântul „iartă-mă” să nu pornească de pe buze, ci din inimă. Altfel, nu facem nimic.

Părintele Eusebiu GiannakakisSă coborâm cerul în inimile noastre, Editura Doxologia, Iaşi, 2014, p. 30


Articole Asemănătoare
48

Maica Domnului plânge pentru fiecare creştin

Aşa cum plângea Maica Domnului pen­tru Fiul ei, atunci când era pe Cruce, tot astfel plânge şi acum pentru fiecare creştin care crede în Dumnezeu. Odată, pe când mă rugam, am urcat la înălţime, sus la Tronul lui Dumnezeu, şi ceream ajutor… Aceasta s-a petrecut cu câţiva ani în urmă, atunci când am orbit din […]

Articole postate de același autor
2563

PS Episcop Anatolie: Numai în smerenie și prin schimbarea vieții în bine ne putem mântui sufletele

În Duminica a XXXII-a  după Rusalii când Biserica Ortodoxă aminteşte de întâlnirea Mântuitorului cu Zaheu vameşul, Preasfințitul Anatolie, Episcop de Cahul şi Comrat, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala episcopală din municipiul Comrat. La slujbă au participat numeroase familii tinere, cu copiii, dar şi credincioşi de toate […]