Actualitate

Cu cât simți mai mult slăbiciunile tale, cu atât te vei apropia mai mult de Dumnezeu

980

Bucură-te de boală, fie că e spre îndreptarea ta, fie că e dovada iubirii lui Dumnezeu, vrând să te facă și mai bun. Numai bucurându-te de ea, îți e de folos: în primul caz, eliberându-te de păcat prin pocăință, în al doilea, sporind prin ea. Dar e mai bine să nu te socotești fără păcat.

O boală e de la Dumnezeu când omul n-a ajuns în ea printr-o patimă și nu întreține patima: de exemplu, de pe urma lăcomiei de mâncare, a desfrâului, a beției. O astfel de boală nu dă loc războiului, nemulțumirii, revoltei, supărării etc.

De-ți vine vreo boală și vreun necaz, nu te descuraja, ci mulțumește lui Dumnezeu că aceasta te face să te rogi și mai mult Lui și să nu-ți pui nădejdea în puterile tale. Cu cât simți mai mult slăbiciunile tale, cu atât te vei apropia mai mult de Dumnezeu, punându-ți nădejdea în El (2 Co 12, 10).

Drd. Alexandru PrelipceanSpiritualitate creștină și rigoare științifică: Notele de subsol ale Filocaliei românești. Volumul I, Editura Doxologia, Iași, 2013, p. 184


Articole Asemănătoare
49

În Biserică nu există deznădejde

Biserica este viață nouă în Hristos. În Biserică nu există moarte, nu există iad. În Evanghelia lui Ioan se spune: „Dacă cineva va păzi cuvântul Meu, nu va vedea moartea în veac (Ioan 8, 51). Hristos desființează moartea. Cel ce intră în Biserică se mântuiește, devine veșnic. Viața este una, o curgere fără de sfârșit […]

Articole postate de același autor
575

Festivalul Familiei la Terebna, r. Edineț

Duminică, 29 octombrie 2017, în localitatea Terebna din raionul Edinet a avut loc în premieră pentru localitate un eveniment atât de interes local, cât și regional. Biserica Ortodoxă din localitate (păstorită cu multă responsabilitate și râvnă de către prot. Valentin Croitor) închinată Sfântului Părinte Ierarh Nicolae, în parteneriat cu „Moldovan Christian Aid” și cu voluntarii […]