Actualitate

„Cine se va înălţa pe sine se va smeri, şi cine se va smeri pe sine se va înălţa”

67

Omul mândru rămâne de unul singur, e rece și respingător. Are impresia că costă mai mult ca toată lumea și privește de sus în jos. Și doar cel care învață ceea ce înseamnă smerenia, renunțând la glorie, statut, laude... de dragul Domnului, este înălțat precum nici nu-și poate închipui că e posibil să te urci. Cum te smerește Dumnezeu, nimeni nu se poate smeri.


Articole postate de același autor
2375

Duminica lăsatului sec de brânză, la Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski”, din or. Ungheni

În Duminica Lăsatului sec de brînză, 26 februarie 2017, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni a oficiat Sfînta şi Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din oraşul Ungheni. În dimineaţa zilei, Preasfinţia Sa, a fost întîmpinat de soborul de preoţi slujitori împreună cu enoriaşii catedralei. Alături de Preasfinţia Sa, au […]