Actualitate

„Cine se va înălţa pe sine se va smeri, şi cine se va smeri pe sine se va înălţa”

79

Omul mândru rămâne de unul singur, e rece și respingător. Are impresia că costă mai mult ca toată lumea și privește de sus în jos. Și doar cel care învață ceea ce înseamnă smerenia, renunțând la glorie, statut, laude... de dragul Domnului, este înălțat precum nici nu-și poate închipui că e posibil să te urci. Cum te smerește Dumnezeu, nimeni nu se poate smeri.


Articole postate de același autor
715

Întoarce-te la Dumnezeu, căci Dumnezeu te aşteaptă

Părinte, spuneţi-ne un cuvânt despre războiul nevăzut! Când faceţi rugăciunea sunt mii de gânduri care vă asaltează. Când stai la televizor în faţa unui film, două ceasuri nu te mişti de acolo şi mintea ta nu mai fuge. Stai acolo şi te uiţi la ce se întâmplă. Dar încearcă să spui Tatăl nostru şi ai […]