Actualitate

Cel mai greu se pare că e postul limbii

994

Cel mai greu mi se pare postul limbii. Limba este o gură de iad. Atâta mai vorbim, atâta mai clevetim, atâta mai povestim, atâta mai mărim minciunile de prin sat pe care le mai auzim, încât ne întrebăm dacă mai aude Dumnezeu sau nu rugăciunea noastră. Ce-ar fi dacă ne-am uita la noi şi în inima noastră, ne-am uita la copilaşii noştri cum îi creştem, ca să dăm socoteală pentru fiecare?

Extras din Mi-e dor de Cer, Viața părintelui Ioanichie Bălan, Editura Mănăstirea Sihăstria, 2010, p. 525


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
348

Aceasta este cea mai frumoasă chemare de Sus la viaţa îngerească!

Un frate începător a întrebat cum poate şti dacă are sau nu chemare pentru viaţa monahală. – Bine faci, frate, că întrebi; că şi eu am întrebat acum 66 de ani, când am intrat la Cozancea în mănăstire! Mai întâi, fratele care doreşte viaţă de mănăstire trebuie să se pregătească de acasă. Să meargă regulat la biserică, […]

Articole postate de același autor
2008

Bilanţul ediţiei a III-a a Taberei bucuriei din cadrul bisericii USM

Ediţia a III-a a Taberei bucuriei din cadrul bisericii USM s-a desfășurat între 10-15 iunie. Peste 70 de copii cu vârsta între 6-12 ani au avut parte de alese mângâieri duhovnicești, rugându-se și fiind implicați în diverse activități: ateliere de creație, jocuri, pelerinaje etc. Participarea la tabere creştin-ortodoxe facilitează experierea vieţii în Hristos şi în […]