Actualitate

Cei 16 noi sfinți canonizați de Patriarhia Română vor fi înscriși și în Calendarul Bisericii Ortodoxe a Poloniei

1596

Cei 16 noi sfinți canonizați în contextul Centenarului Patriarhiei Române vor fi înscriși și în Calendarul Bisericii Ortodoxe a Poloniei.

Decizia a fost aprobată de Sinodul Bisericii Poloneze, la cea mai recentă ședință de lucru, derulată în data de 18 martie la Varșovia.

În cadrul aceleiași ședințe, Biserica Poloniei a canonizat mai mulți martiri, uciși în Masacrul de la Katyń.

Biserica Poloniei este printre primele Biserici Ortodoxe care au răspuns pozitiv propunerii Patriarhiei Române de a introduce noii sfinţi români în calendarul bisericesc local.

În 2017, polonezii i-au trecut în calendar și pe cei peste patruzeci de sfinţi canonizaţi de Biserica Ortodoxă Română începând cu anul 1950.

Canonizarea noilor sfinți români a fost proclamată în data de 4 februarie în ziua în care s-au împlinit a 100 de ani de la ridicarea la rang de patriarhie a Bisericii Ortodoxe Române.

 

Sursa: basilica.ro


Articole postate de același autor
1260

Din activitatea preoților misionari de pe lângă instituțiile medicale

Continuă campania carte ortodoxă pentru bibliotecile din spitale. Cartea ortodoxă este un mare ajutor pentru preotul misionar ce activează în spitale. Pe lăngă Sfintele Taine și ierurgii slujite și administrate pacienților, preotul are misiunea și de a învăța și a pregăti atît personalul medical, cît și pacientul aflat în boală. Către ziua lucrătorul medical și […]