Actualitate

Cea de a doua zi de lucru a plenarei Adunării Intersobornicești

219

La 24 ianuarie 2017, în Sala soboarelor bisericești a catedralei episcopale sobornicești „Hristos Mântuitorul” sub președinția Sanctității Sale Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii Chiril a început cea de a doua zi de lucru a plenarei Adunării Intersobornicești a Bisericii Ortodoxe Ruse.

La această întrunire din partea Bisericii Ortodoxe din Moldova participă Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir.

În ordinea de zi a ședinței a fost pus în discuţie proiectul de document „Cu privire la aspectele canonice ale căsătoriei bisericești”.

Sursa: http://www.patriarchia.ru/md/


Articole Asemănătoare
5821

De ce îmi este frică și urât la rugăciune?

Da, trebuie să te spovedeşti curat! E cineva acolo care-ţi face asta şi acel cineva te are la mână cu ceva. Poate sunt lucruri pe care nu le-ai iertat celor care te-au rănit? Dar să ştii că şi noi ne mai plictisim la rugăciune! Nu avem inima aprinsă de dorul lui Dumnezeu ca să ne […]

Articole postate de același autor
198

La Mănăstirea Curchi vor fi aduse alese sfințenii de la Mănăstirea Xenofont din Sfântul Munte Athos

În Duminica dinaintea Praznicului „Adormirii Maicii Domnului”, 26 august 2018, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, la mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului” de la Curchi vor fi aduse alese sfințenii ale Ortodoxiei de la Mănăstirea Xenofont din Sfântul Munte Athos: Icoana Maicii Domnului „Călăuzitoarea” și Racla cu Părticele din Moaștele Sfinților Mari Mucenici Gheorghe, Purtătorul de Biruință […]