Actualitate

Cea de a doua zi de lucru a plenarei Adunării Intersobornicești

212

La 24 ianuarie 2017, în Sala soboarelor bisericești a catedralei episcopale sobornicești „Hristos Mântuitorul” sub președinția Sanctității Sale Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii Chiril a început cea de a doua zi de lucru a plenarei Adunării Intersobornicești a Bisericii Ortodoxe Ruse.

La această întrunire din partea Bisericii Ortodoxe din Moldova participă Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir.

În ordinea de zi a ședinței a fost pus în discuţie proiectul de document „Cu privire la aspectele canonice ale căsătoriei bisericești”.

Sursa: http://www.patriarchia.ru/md/


Articole Asemănătoare
5812

De ce îmi este frică și urât la rugăciune?

Da, trebuie să te spovedeşti curat! E cineva acolo care-ţi face asta şi acel cineva te are la mână cu ceva. Poate sunt lucruri pe care nu le-ai iertat celor care te-au rănit? Dar să ştii că şi noi ne mai plictisim la rugăciune! Nu avem inima aprinsă de dorul lui Dumnezeu ca să ne […]

Articole postate de același autor
232

De ce lipseşti? – Predica Mitropolitului Augustin de Florina la vindecarea femeii gârbove

„Şi învăţa Iisus într-una din sinagogi sâmbăta”(Luca 13,10) Era, zice Evanghleia de astăzi, într-o sâmbătă, când Hristos s-a dus într-o sinagogă. Sâmbăta, evreii o ţin ca zi de închinare a lui Dumnezeu. În această zi este interzisă munca. Porunca Decalogului spune: „Şase zile din săptămână pentru muncă, dar sâmbăta trebuie să fie închinată slujirii lui […]