Actualitate

Ce este depresia?

115

O combinţie de gânduri. Omul se gândeşte: va fi asta, va fi cealaltă. În realitate nu va fi nimic. El doar îşi face gânduri şi singur se complică. Se gândeşte că pentru proastra lui dispoziţie este altcineva vinovat. Dar nu e aşa, e însuşi omul vinovat.

Te duci apoi la familia ta, dar eşti mâhnit. Dispozitia ta proastă se răspândeşte în casă. Cine e de vină după aceea pentru aceasta? Tu singur eşti vinovat. Gândurile tale se întind, se răspandesc prin tine. Omul primeste ce este înlauntrul tău, ceea ce porţi cu tine.

Starețul Tadei de la Vitovnița, Cum îți sunt gândurile așa îți este și viața, Editura Predania, București, 2010

Articole Asemănătoare
125

Ascultă-te ce ganduri ai…

Suntem ceea ce gândim, ceea ce făptuim, ceea ce promitem, ceea ce afișăm în exterior, ținuta, mers, gesturi, etc , ceea ce simțim, ceea ce dăruim. Un om bun, blând și iubitor de Dumnezeu nu va îndrăzni să judece, nu va purta haine provocatoare de sminteli, nu va arunca cuvinte murdare și denigratoare la adresa […]

Articole postate de același autor
3094

Din inimă pentru o copilărie fericită

Biserica din comuna Ghidighici a devenit un loc de refugiu pentru zeci de copii aflați în dificultate. Acolo sunt îngrijiți de părintele Maxim și soția sa, care în fiecare zi le asigură o masă caldă și le oferă ajutor de fiecare dată când sărăcia îi alungă de acasă. Sursa: http://www.jurnaltv.md/