Actualitate

Când avem vreo grijă, nu putem simţi dragostea lui Dumnezeu…

4839

"Când avem vreo grijă, nu putem simţi dragostea lui Dumnezeu. Dumnezeu dă, dar noi nu simţim. Ia aminte să nu risipeşti puterile tale preţioase în griji de prisos şi în lucruri deşarte, care într-o bună zi se vor face toate praf. Aşa te oboseşti si trupeşte, şi mintea ţi-o împrăştii fără rost, iar după aceea Ii dai lui Dumnezeu oboseala şi căscăturile în vremea rugăciunii, la fel cu jertfa pe care a făcut-o Cain."

 

 

(Sf. Paisie Aghioritul)


Articolul Precedent
Articole postate de același autor
1189

Mergând spre Înviere: ziua a VII-a

Suntem în cea mai tristă zi din anul bisericesc. E Vinerea Mare și toată suflarea dreptmăritoare plânge pentru marea crimă pe care a săvârșit-o omenirea – a fost pus pe Cruce însuși Dumnezeu. Este ziua în care Iisus, după ce a fost lovit cu biciul, umilit, scuipat, a fost răstignit între doi tâlhari. Este ziua […]