Actualitate

„Blestemul” Cuviosului Paisie Aghioritul

190

Să vă dau și eu acum un ”blestem”. Dumnezeu să vă umple inima de bunătatea și de multa Sa dragoste până ce o să ”înnebuniți”, ca să vă plece mintea de pe pământ și să vă aflați încă de pe acum lângă El, în Cer.

Să înnebuniți cu nebunia cea dumnezeiască a dragostei lui Dumnezeu! Să vă aprindă Dumnezeu inimile voastre cu dragostea Sa! Să nu mă mai siliți altă dată să vă mai dau și un al doilea, pentru că ”blestemul” meu (cel bun) prinde, fiindcă iese din inima mea.

Când te doare sufletul pentru un om care are smerenie și cu toată inima sa îți cere să te rogi, de pildă, pentru o patimă ce îl chinuie și-i spui: ”Nu te teme, te vei face mai bun”, îi dai o astfel de binecuvântare dumnezeiască. Ea are multă dragoste și durere, de aceea prinde. Lucrul acesta este plăcut lui Dumnezeu și de aceea El împlinește binecuvântarea. Adică singura durere ce o simte cineva pentru altul este o binecuvântare.

 Extras din Cuviosul Paisie Aghioritul “Cu durere şi cu dragoste pentru omul contemporan”, Editura Evanghelismos, 2003, p.101-110

Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
487

Care îngâmfaţi au sporit vreodată?

Dacă cineva te înjură sau îţi face alt rău, adu-ţi aminte că şi pe Hristos, Fiul lui Dumnezeu, L-au scuipat, L-au lovit cu trestia şi L-au batjocorit oamenii cei păcătoşi. Şi atunci, gândeşte-te că tu nu eşti vrednic nici să trăieşti. Deci nu lua aminte la cel ce te înjură. Dacă vreun sărac îţi cere […]

Articole postate de același autor
2264

Hramul Paraclisului Episcopal ,,Sf.Trei Ierarhi”, din or. Ungheni

În Duminica fiului risipitor, 12 februarie 2017, cînd Biserica Ortodoxă face pomenire sfinților Trei Ierarhi și luminători ai lumii, Vasile cel Mare, Grigore Teologul și Ioan Gură de Aur, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la paraclisul din cadrul Reședinței Episcopale din orașul Ungheni. În dimineața zilei, Preasfinția […]